reklamı kapat

POPÜLER

“Sessiz bir gönderiniz var!” UPS, teslimatlar için elektrikli kargo araçlarını devreye sokuyor

Şehirlerdeki ses ve hava kirliliğine destek konusunda önemli bir adım atan UPS, 2018 itibarıyla görevler için yeni oyuncularını sahaya sürecek.

Elektrikli dönüşümünün ticari sınıftaki araçlara aktarılma sürecine her geçen gün yeni bir marka katılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay ilk elektrikli kamyonunu tanıtan Volvo, tedarikçilere yeni bir çözüm sunma konusunda önemli adım atarken şimdi de dünya çapında faaliyet gösteren UPS‘in bu furyaya dahil olduğunu görüyoruz. Yaklaşık iki yıldır birliktelik gerçekleştirdiği ARRIVAL ile projelendirme aşamalarını tamamlayan şirket, farklı boyutlardaki teslimat araçlarının başlangıcını bu yıl itibarıyla yapacak. İlk adımda 35 adetlik bir filo şeklinde hizmete sunulacak olan araçlar, tasarımları itibarıyla da oldukça şirin gözüküyor.

Kademeli olarak yayılacaklar

Şirketten yapılan açıklamaya göre Paris ve Londra‘da pilot program kapsamında hizmet vermeye başlayacak olan araçlar takvimi de belirlenmiş durumda. Bu yılın son çeyreği içerisinde sokaklara çıkacağını öğrendiğimiz bu yeni oyuncular, tek seferde 240 kilometrenin üzerinde menzil kat edebilme yeteneğine sahip. Şasi ve gövde panellerinde kullanılan materyallerin tamamı hafif alaşımdan meydana getirilen araçlarda, yaya ve bisiklet algılama gibi binek otomobillerde gördüğümüz pek çok elektronik destek asistanı da standart olacak. Yavaş yavaş drone teslimatlarının da ağırlığını hissetirmeye başladığı günümüz, geleceğin inşası konusunda elini bir hayli sıkı tutuyor. Biz de en yakın sürede benzer uygulamaların Türkiye’de de görmeyi temenni ediyoruz.