reklamı kapat

POPÜLER

Bu sürücüsüz kamyonda kabin dahi yok [Video]

Japon üretici Komatsu‘nun ortaya çıkan yeni sürücüsüz aracını diğerlerinden ayıran “küçük” bir özelliği var. Markanın tasarladığı otonom yük taşıma aracında, sürücünün yerleşebileceği herhangi bir kabin bulunmuyor.

Japonya merkezli iş makineleri ve endüstriyel ekipmanlar üreticisi Komatsu, dünyanın ikinci büyük iş makineleri üreticisi olarak sınıfının referans markalarından bir tanesi. Otonom sürüş özellikli araçları kendi ürün yelpazesine ekleme kararı alan marka, diğer üreticilerden farklı bir yolu tercih ederek dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış. Geleceğin araçları olarak adlandırılan sürücüsüz araçların bugüne kadar karşımıza çıkan bütün örneklerinde bir direksiyon ve sürücü kabini yer alıyor. Komatsu’yu diğerlerinden ayıran kısım tam da bu noktadan sonra başlıyor.

Komatsu’nun sürücü ve yolcu kabini bulunmayan boşaltma kamyonu 2.700 beygir‘lik gücü ile her türlü ağır işin üzerinden gelebilmesi için tasarlandı. TIAHV (The Innovative Autonomous Haulage Vehicle), üzerinde yapılacak geliştirmelerin ardından proje aşamasından üretim aşamasına geçilecek. Komatsu yetkilileri modeli en yakın sürede ürün yelpazesine eklemeyi hedefliyor. Komatsu’nun uzaktan erişimli tamamen insansız canavarı TIAHV’ı Kasım 2016‘da özel bir tanıtım ile Vegas’ta görmemiz mümkün olabilir.

VİDEO