reklamı kapat

POPÜLER

Cadillac Lyriq General Motors

Cadillac Lyriq; ilgi çeken elektrikli seri üretim formuyla karşımızda

Markasının elektrik dönüşümündeki ilk ismi olan Cadillac Lyriq, premium sınıfta kendine has özellikleriyle fark yaratma potansiyeli taşıyor.

General Motors bünyesinde macerasına devam eden Cadillac, güncel pazarın içerisinde bulunduğu elektrik dönüşümüne paralel bir değişimin içinde. Yönetin kararıyla birlikte tamamen elektrikli araçlar saten bir marka haline getirilmeye başlanan bu köklü isim, yeni felsefesinden izler taşıyan ilk modeliyle artık rekabete hazır. Geçtiğimiz yıl konsept olarak gerçekleştirilen tanıtımıyla dikkatleri üzerine çeken Cadillac Lyriq, konseptine sadık kalınan dinamikleriyle seri üretime taşınıyor. Gerek dışta gerekse kokpitteki etkileyici özelliklerinden taviz verilmeden son kullanıcıya ulaştırılacağını gördüğümüz SUV modeli, 793 litrelik devasa bagaj hacmiyle de kullanıcıları cezbetmek konusunda çok fazla zorlanmayacak gibi görünüyor.

Cadillac Lyriq tasarım ve kullanışlılık detayları

Lyriq’in seri üretime taşınan dinamikleriyle birlikte nihai ebatsal sınırları da netlik kazanmış oldu. Yaklaşık 5 metre uzunluğunda olan SUV modeli; 1.977 milimetre genişlik, 1.623 milimetre yükseklik ve 3.094 milimetre gibi göz kamaştıran aks mesafesi değerleriyle geliyor. Özellikle aks mesafesindeki bu cömertlik 793 litrelik bagaj kullanım alanının dışında arka diz mesafesine de fazlasıyla yansıyor. Araçta koltukların yatırılmasıyla birlikte 1.723 litrelik kullanım alanının yakalanabiliyor olması da etkileyici. Kokpitteki yaşam alanını cazip kılan bir diğer nokta da şüphesiz sürücü tarafında. Yatay olarak tüm konsola hükmeden 33 içnlik ekranlar zinciri, markanın yeni direksiyon simidiyle birlikte keyifli bir ambiyans yaratıyor.

Lyriq’in tasarım çizgileri konsept formda büyük beğeni kazanmıştı. Cadillac cephesi de oluşan bu beklentiyi boşa çıkartmayarak konsepti neredeyse tamamen aynı kalacak şekilde banda taşıyor. Ön bölümde özel olarak tasarlanan ızgara formuna eşlik eden ışıklandırılmış marka logosu genel görünümde çok keyifli bir dokunuş olarak dikkat çekiyor. Kapı kollarının herhangi bir çıkıntı yaratmayacak şekilde saklı olarak kullanılıyor olması da hoş detaylar arasında. Lyriq’in aerodinamik verimliliği için özel tasarlanan jant seçenekleri de 20 inçten başlayıp 22 inçe kadar yükseliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cadillac Lyriq teknik özellikleri

Lyriq, pazardaki diğer modellerde olduğu gibi menzil ve güç değerlerine göre şekillenen farklı versiyonlarla satışta olacak. Satışların başladığı ilk dönemde ise ailenin giriş seviyesi niteliğindeki tek motorlu versiyon listelerdeki yerini alacak. Bu pakette standart olarak 100 kWh kapasiteli batarya ve tek elektrik motorunun bileşimi karşımıza çıkıyor. Lyriq bu pakette 345 PS güç, 440 Nm tork ve yaklaşık 485 kilometrelik menzil değerlerine sahip olacak. Bu noktada aracın menzil dinamikleriyle Mercedes EQC 400 ile eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz.

Lyriq’in hızlı şarj desteği ise 190 kW’a kadar geçerli. Yapılan testler sonucunda böylesine bir kaynak üzerinden 10 dakikalık dolumla 122 kilometre yol kat edilebilecek. 30 dakikalık dolum ise 314 kilometrelik menzilin ekranda görünmesine olanak tanıyor. Önümüzdeki süreçte çift elektrik motorlu ve 4×4 dinamikli versiyonları da satışa sunulacak olan Lyriq için başlangıç fiyatı 59.990 dolar olarak açıklandı. Sipariş alımlarına başlanan modelin ilk teslimatları 2022’nin ilk çeyreği içerisinde gerçekleştirilecek. Lyriq sonrası Cadillac ürün gamına sedan sınıfında seyrecek Celestiq de dahil edilecek.