reklamı kapat

POPÜLER

Cadillac Lyriq

Cadillac Lyriq; 120 yıllık markanın ilk elektriklisi için seri üretim başladı

General Motors’un en büyük tesisinde seri üretimi başlayan Cadillac Lyriq, kısa sürede gelen yüksek sipariş adetleriyle gelecek vadediyor.

Otomotiv dünyasının merkezinde dönüştüğü elektrik gücüyle birlikte, dünyanın en köklü isimlerinin tarih sayfalarında ilkleri işaretlediği günleri yaşamaya devam ediyoruz. Bugün Maserati cephesinde Grecale üzerinden en güncel örneğini gördüğümüz bu önemli heyecanlardan birisini de Amerikan devi Cadillac yaşıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde 120 yıllık tarihinin ilk elektrikli modeli olarak Lyriq’i lanse eden marka, kısa süre önce aracın seri üretimine başlandığını duyurdu. Ocak ayıyla birlikte prototip niteliğindekiilk örnekleri bantlardan indirilerek kullanıcıya ulaştırılmadan önce son testleri yapılan Cadillac Lyriq için General Motors’un Tennessee’de konumlanan en büyük tesislerinde seri üretim başladı. 2 milyar dolarlık yatırımla birlikte elektrikli modellerin üretilmesi için dönüşüm çalışmalarının devam ettiği fabrika için de önemli bir tecrübe olacak Lyriq, kısa sürede gördüğü ilgiyle markanın da yüzünü güldürüyor.

Cadillac Lyriq teknik özellikleri

Tanıtımının gerçekleştirilmesinin ardından Amerika merkezli olarak kısa sürede rekor seviyede ön sipariş alan Lyriq, bu başarısını Uzak Doğu bölgesinde de sürdürüyor. Amerika sonrası geçtiğimiz kasım ayında Çin’de de rezervasyonları açılan Lyriq’in, orada da kısa sürede 5.000 adet sipariş alması, Ford cephesinde olduğu gibi GM’de de yatırım çalışmalarına hız verme ihtiyacını doğurabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lyriq, pazardaki diğer modellerde olduğu gibi menzil ve güç değerlerine göre şekillenen farklı versiyonlarla satışa sunuluyor. İlk örnekleri ailenin giriş seviyesi niteliğindeki versiyonu üzerinden banttan inen model, bu pakette standart olarak 100 kWh kapasiteli batarya ve tek elektrik motorunun bileşimi karşımıza çıkıyor. Lyriq bu pakette 345 PS güç, 440 Nm tork ve yaklaşık 485 kilometrelik menzil değerlerine sahip olacak. Bu noktada aracın menzil dinamikleriyle Mercedes EQC 400 ile eşdeğer olduğunu söyleyebiliriz.


Lyriq’in hızlı şarj desteği 190 kW’a notlarımızdaki yerini koruyor. Yapılan testler sonucunda böylesine bir kaynak üzerinden 10 dakikalık dolumla 122 kilometre yol kat edilebilecek. 30 dakikalık dolum ise 314 kilometrelik menzilin ekranda görünmesine olanak tanıyor. Önümüzdeki süreçte çift elektrik motorlu ve 4×4 dinamikli versiyonları da satışa sunulacak olan Lyriq için başlangıç fiyatı 59.990 dolar olarak açıklandı. Kapasite artırma çalışmalarına devam eden Cadillac, her şey planlandığı gibi giderse bu yıl 25 bin adetlik üretimi gerçekleştirmek istiyor.