reklamı kapat

POPÜLER

Cadillac Celestiq

Cadillac Celestiq; amiral şapkasını takacak elektrikli ile tanışma vakti

Marka tarihinin en pahalı otomobili olması beklenen Cadillac Celestiq, ilk gösterimi ile seri üretimden mesajlar taşıyor.

Lyriq modeliyle birlikte elektrik rekabetine resmi olarak giriş yapan Cadillac, dönüşümün beraberinde getirdiği yeni rekabet ortamının fırsatlarını kaçırmak istemiyor. General Motors yönetiminin tekrar Avrupa’ya dönüş ihtimallerinin merkezinde yer alan marka, bu kapsamdaki çalışmalarıyla da dikkat çekme konusunda kararlı. Önümüzdeki sürecin doğrudan amiral gemisi olacak Celestiq projesi de markanın ne denli ciddi bir hazırlık içerisinde olduğunu gösteriyor. Ebat ve donanımlarının yanında tahmin edilen fiyatıyla doğrudan Rolls-Royce seviyesinde olan Cadillac Celestiq, üretime geçtiğinde markasının en pahalı otomobili olarak bizi selamlayacak gibi görünüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cadillac Celestiq için öne çıkan ilk detaylar

Bir süredir ipucu niteliğindeki detaylarıyla adından söz ettiren Celestiq’in, örtülerinden kurtulmasıyla birlikte yine gündemde olacağına şüphe yok. Tasarım sürecinde Lyriq’ten detayların da kendisine yer bulduğu projenin fütüristik genlerinin temelleri ise 50’lerin ortasındaki Eldorado’ya kadar uzanıyor. Celestiq’in kokpiti de zirve nitelikler kapsamında beklenilen hemen her şeyi fazlasıyla sunmak üzerine donatılmış. Ön bölümde konsolu başlı başına saran 55 inçlik dev dijital ekranın hakim olduğu bir deneyim karşımıza çıkıyor. Arka bölümde de yine her yolcu için ayrı bir eğlence ekranına yer verildiğini görüyoruz. Burada dikkat çekecek bir diğer teknoloji ise dört bölgeli akıllı cam tavan. Araç içerisinde her bir kişi için bağımsız olarak ışık geçirgenliği ayarlanabilen Celestiq’te, dört bölgeli klima ile birlikte adeta her tarafta özelleştirilebilen yolculuk deneyimi sunabiliyor. Şimdilik menzil ve performans verileri paylaşılmayan modelin 2024 yılının ilk çeyreğine kadar seri üretim formuyla tekrar karşımıza çıkmasını bekliyoruz. Celestiq için beklenen fiyat etiketinin 300 bin doları bulması, donanım ve tasarım kadar teknik altyapıdaki rakamlar için de merak katsayısını artırıyor.