reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R

Canon yeni dönemde Nikon’u yalnız bırakmıyor; işte firmanın ilk tam kare aynasız fotoğraf makinesi EOS R

Sektörün en büyük isimlerinden Canon, sonunda üst düzey bir aynasız fotoğraf makinesiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. EOS R isimli modelin ilk görseli ve özellikleri de ortaya çıkmış durumda.

Fotoğraf makinesi dünyası son dönemde oldukça hareketli zamanlar geçiriyor. Nikon’un ilk tam kare aynasız fotoğraf makineleri Z6 ve Z7 modellerinden sonra şimdi de Canon EOS R ortaya çıktı. Firmanın ilk tam kare aynasız fotoğraf makinesi olan EOS R, önümüzdeki hafta içerisinde resmi olarak lanse ediliyor. Baktığımız zaman model firmanın DSLR ile APS-C aynasızları arasında bir tasarıma sahip. Bir DSLR’dan çok daha ufak olan model, bu açıdan ufak butonlar ve kontrol tekerleri taşıyor. Tasarım ve ergonomi konusunda ilk bakış için Nikon Z ailesinin gerisinde kalan model, bünyesinde dokunmatik ve hareketli bir LCD ekran taşıyor. 580 gram ağırlığında olan makine, bir üst bilgi ekranına ve elektronik vizöre de sahip.

Gelelim Canon EOS R‘ın teknik detaylarına. Modelde 30.3 megapiksel çözünürlüğünde tam kare bir CMOS sensör yer alıyor. Piyasadaki en iyi otomatik netleme sistemlerinden olan Dual Pixel CMOS teknolojisiyle donatılan model, 4K çözünürlükte video çekebiliyor. Hareketli ekranı ve Dual Pixel teknolojisiyle video için çok iyi görünen fotoğraf makinesi, kendi bayonet yapısını (RF) kullanıyor. Ancak burada EF lensler için bir adaptör sunuluyor. Bluetooth ve WiFi üzerinden akıllı telefonlara / tabletlere bağlanabilen gövde, suya ve toza karşı da dayanıklı. Modele özel satışa çıkacak lensler ise şimdilik şu şekilde görünüyor;

  • – RF 24-105mm f/4L IS USM
  • – RF 35mm f/1.8 IS Macro STM
  • – RF 50mm f/1.2L USM
  • – RF 28-70mm f/2L USM
  • – RF 24-105mm f/4L IS USM
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
Canon EOS R
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Canon EOS R ile pazar oldukça karışacak

Ancak sektörde çok ilginç bir sürpriz daha var. Sağlam söylentilere göre Panasonic’den de bir tam kare aynasız fotoğraf makinesi geliyor. Şimdiye kadar MFT aynasızlar üreten firma, yeni dönemdeki rekabetin dışında kalmayacak gibi görünüyor. Panasonic’in modeli hakkında henüz pek bilgimiz bulunmuyor. Ancak resmi duyuru için 25 Eylül tarihine işaret ediliyor.

İlgili Video

Nikon’un yeni modelleri