reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

StratoBus

Casus zeplin StratoBus, stratosferden Dünya’yı izleyecek [Video]

Hava araçları yoluyla kitlelere internet erişimi götürmeyi vadeden Google Loon balonlarına ve Facebook’un insansız hava araçlarına daha önce yer vermiştik. Görünüşe bakılırsa yeni nesil hava araçları sadece telekomünikasyonu geliştirme amaçlı olmayacak. Avrupalı Thales Alenia Space‘in StratoBus projesiyle görücüye çıkardığı zeplin benzeri hava aracı telekomünikasyona ek olarak, yayın yapma, kargo taşıma ve deniz izleme gibi amaçlara hizmet edecek.

Advertisement

Yaklaşık 90 metre uzunluğundaki ve 20 ila 30 metre çapındaki StratoBus tam bir teknoloji harikası. Rüzgar ölçer düzeneği sayesinde enerji tüketimini rüzgara göre ayarlayan hava aracının üzerindeki güneş panelleri bulunduğu konum ve zamana göre güneşin hareketini takip edebiliyor. 200 kg’a kadar kargo taşıyabilen StratoBus, atmosferin daha yukarısında bir seviye olan stratosferde, 20 km’lik irtifada faaliyet gösteriyor.

İlk prototipin beş yıl içinde üretilmesi planlanırken StratoBus’ın üreticisi Thales, aracı iki özelliğiyle ön plana çıkarıyor: uzun süreli takip yeteneği ve bir noktada sabit kalarak tam faaliyet gösterme kabiliyeti. Yeryüzünü izleme faaliyetlerine ek olarak uyduyla yer arasında atlama noktası görevi görebilen bu araçlar yüksek çözünürlüklü görüntüleme de yapabiliyor.

VİDEO