reklamı kapat

POPÜLER

CEO’dan heyacan yaratan açıklamalar; Bugatti SUV üretecek mi?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bugatti CEO’su Stephan Winkelmann, üretim kapasitesini artırma konusunda istedikleri seviyeye geldiklerini dile getirdi.

Sınıfında yer alan önemli isimlerden gelen hamlelerle birlikte SUV üretimiyle ilgili gözlerin çevrildiği markalardan birisi de Bugatti oldu. Geçtiğimiz günlerde markasının da benzer iddialar üzerine gündeme gelmesinin ardından açıkla yapmak durumunda kalan McLaren CEO’su Mike Flewitt, böyle bir girişimde bulunmayacaklarını dile getirmişti. Bugatti cephesinde ise işler biraz daha farklı yürüyebilir. Veyron’un ardından Chiron’u piyasaya süren ve limitlerini 1.500 beygire çıkartan Fransız üretici, son olarak Divo ile gündeme oturmayı başardı. Bugüne kadar üretim sürecini hem tek otomobil üzerinden planladıklarını dile getiren marka CEO’su Stephan Winkelmann, görünüşe göre artık bunun değişmesini istiyor. Bunun en önemli işaretiyse açıklamaları içerisinde yer verdiği; “Bence Bugatti bir modelin üzerine çıkmak için hazır.” ibare.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beklentilerin gösterdiği yol

Winkelmann’ın yaptığı açıklamalar içerisinde Bugatti’nin doğrudan bir SUV üretme planı içerisinde olduğunu görmemiz en azından şimdilik mümkün değil. Lakin var olan piyasa şartları ve rakiplerin de hamleleri göz önüne alındığında yolların hepsi SUV sınıfına çıkıyor. Volkswagen grubu içerisinde yer alan markanın ikinci model üretimi için gerekli yatırım desteğini alması da şu aşamada aşılması gereken noktalardan bir tanesi. Lakin grubun şu anda elektrikli otomobillere yaptığı ciddi yatırımı göz önüne aldığımızda, Winkelmann’ın bu isteğinin geri çevrilme ihtimali de ihtimaller arasında gibi görünüyor. Peki finansman sorunu çözülür ise bizi ne gibi bir planlama bekliyor olabilir?


Bunun için ilk olarak Winkelmann’ın yaptığı açıklamaya bakmakta fayda var. 2009 yılında tanıtımı gerçekleştirilen konsept sedan otomobil 16C Galibier, başarılı CEO’nun sedan üretme fikrine fazlasıyla uygun. “Projeyle ilgili çok olumlu geri dönüşler almıştık. Birçok kişi projeyi çok beğendi. Lakin SUV şu anda finansal olarak daha mantıklı görünüyor.” açıklamalarıysa Winkellman’ın önündeki seçeneklerin çok fazla olmadığına işaret. Sedan otomobillere olan ilginin de azalıyor olması olası bir yatırım sürecinde Bugatti’nin elini zorlayabilecek noktaların başında geliyor. Bu iki projenin gerçekleşmemesi durumunda ise Divo modelinin Supersport veya Aperta gibi versiyonları da gündeme alınabilecek seçenekler arasında. Sürecin alacağı şekli hep birlikte göreceğiz.

Sizce Bugatti'nin olası ikinci model hamlesi nasıl olmalı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...