reklamı kapat

POPÜLER

İlk ağızdan önemli açıklamalar; McLaren, SUV üretecek mi?

Lamborghini’nin ardından Ferrari gibi önemli bir ismin de SUV macerasına atılmaya hazırlanmasıyla gözlerin çevrildiği McLaren, konu hakkında net bir tavır almış durumda.

SUV sınıfının gelişiminin kısa sürede premium markalara yansıması, hız konusunda limitleri zorlayanları da kısa süre içerisinde etkisi altına aldı. Lamborghini’nin Lamborghini Urus, Bentyley’nin Bentayga ve Rolls-Royce’un Cullinan somut olarak asfalta dökülen hamlelerin kısa süre içerisinde Lotus ve Ferrari gibi isimler tarafından takip edilmesini de bekliyoruz. Böylesine önemli isimlerin SUV rekabetinde var olmaları da haliyle gözlerin diğerlerine çevrilmesine vesile oluyor. Bu konun sürekli gündeme getirilmesine rağmen çekimsel tavır sergileyen McLaren, nihayet sessizliğini bozarak görüşünü net bir şekilde ortaya koydu. Marka CEO’su Mike Flewitt‘in konuyla ilgili verdiği röportaj, şirketin bu konuyu masaya yatırmaya bile kapalı olduğuna işaret ediyor. Bunun kısa vadeli plan çerçevesinde olduğunu bir kenara not etmekte de fayda var.

“SUV’lar benzer gruplar üzerinden şekilleniyor

SUV ürün çeşitliliğinde var olan rekabetin artık dünya üzerindeki ihtiyacın ötesine geçme noktasına geldiğinin altını çizen Flewitt’e göre, artık bunun için bir yer yok. Açıklamalarında; “Ortaya çıkan ürünleri konsept noktasından ele aldığımızda üç ana karakterin öne çıktığını görebiliriz. Bu maddeler tasarım, finansman ve teknoloji başlıkları altında şekilleniyor. Üç farklı modelin tek bir grup içerisinden çıkması işin finansman kısmında büyük avantaj sağlıyor. Bizim bir SUV altyapımız olmadığı için işe kelimenin tam anlamıyla çizimden itibaren başlamamız gerekmekte. Bu da sıfırdan ciddi yatırımların gerekliliğini ortaya çıkartıyor. Genel olarak baktığımızda McLaren müşterilerinin bir SUV beklentisi içerisinde olmadığı ve bundan bir kazanç elde edemeyeceğimiz ortada. Bizim mirasımız motor sporları üzerine şekillenen ve yüksek sürüş dinamiğine sahip otomobiller üzerine kurulu. SUV modellerinde ise böyle bir şey söz konusu değil.” ibarelerine yer veren başarılı CEO, kapıların kapalı olduğu mesajını verdi. Siz de McLaren’ın SUV üretip üretmemesiyle ilgili düşünce ve beklentilerinizi yorum olarak bize iletebiliriz.