reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Chrome ve Firefox bilgi hırsızlığına karşı harekete geçti

Teknolojinin geldiği noktayla birlikte artık oturduğumuz yerden istediklerimizi satın almak veya faturalarımızı ödemek mümkün. İnternetten alışveriş ve bankacılık işlemlerini yapmak giderek daha fazla kişi tarafından tercih edilmeye başlanıyor. Fakat günümüzde hala birçok internet sitesi bu işlemler için gerekli önemleri alma konusunda geri kalıyor. Kullanıcıların hangi sitelerin güvenli olduğunu görüp, hangilerinden uzak durması gerektiğini anlaması için şimdi yeni bir yol daha var.

Google ve Mozilla kullanıcıların hassas bilgilerinin kötü amaçlarla kullanılmasına engel olmak üzere harekete geçiyor. Chrome ve Firefox yapılacak yeni güncellemeyle birlikte uyarı sistemini geliştiriyor. Chrome 56 ve Firefox 51 isimli güncellemeler kullanıcıların güvenli olmayan siteleri fark etmesini kolaylaştırıyor. Bu iki internet tarayıcısı artık HTTPS protokolünü kullanmayan siteleri “yeteri kadar güvenli değil” şeklinde işaretleyecek. Bu durum Google Chrome’da kırmızı bir uyarı işaretiyle, Mozilla Firefox’ta ise gri kilit üzerindeki kırmızı şeritle belli edilecek.

Chrome adına konuşan Emily Schechter bu yeniliğe gitmelerinin nedenini açıkladı. Daha önce de benzer bir sistem kullanmalarına rağmen kullanıcıların güvenli olmayan siteleri fark etmediğini, yeni uyarı sistemiyle birlikte bilgilerinin çalınmasına engel olmaya çalıştıklarını dile getirdi. Gerçekten de yapılan güncellemeler ardından güvenli olmayan siteler daha dikkat çekici hale geliyor. Böylece internet üzerinden alışveriş yaparken bilgi hırsızlığa maruz kalma oranlarında ciddi bir azalma bekleniyor.