reklamı kapat

POPÜLER

Firefox

Firefox’tan kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda çok önemli hamle

Mozilla tarafından geliştirilen dünyanın en popüler internet tarayıcılardan Firefox, kişisel güvenlik ve gizlilik konusunda çok önemli bir adım attı.

Kısa süre önce yayımlanan Firefox 69 ile beraber artık tarayıcının “Enhanced Tracking Protection” yani “Gelişmiş Takip Koruması” özelliği yerleşik olarak açık gelmeye başladı. Daha önce isteğe bağlı olarak sunulan bu özellik, şimdiye kadar sadece toplam Firefox kullanıcılarının yüzde 20’sini koruyordu. Yeni güncelleme ile bunun yüzde 100’e ulaşmasını hedefleyen firma, dediğimiz gibi önemli ve güzel bir adım atıyor. Bu özellikle sayesinde sitelerin kullandığı üçüncü parti takip sistemleri direkt olarak engelleniyor. Bu sayede üçüncü parti kişiler sizin için profil oluşturamıyor ve bunları satamıyor. Ancak burada şunu mutlaka belirtmek gerekiyor. Mozilla, tarayıcısında Apple gibi katı bir engelleme yapmıyor. Söylendiği kadarıyla Safari’de seçim olmadan tüm takip sistemleri engelleniyor. Firefox’ta ise tespit edilen kötü takip sistemleri engelleniyor deniyor. Bunu mutlaka göz önüne almak gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firefox, 69. sürüm ile artık daha güvenli

Tarayıcının dünyasında Google’ın elinde olan Chrome ve Çinlilerin elinde olan Opera’ya göre çok daha güvenli bulunan tarayıcısı, sürekli olarak gelişmeye devam ediyor. Büyük kullanıcını kitlesini büyütmeye devam eden Firefox’un, çağın gerisinde kalmıyor olması da oldukça sevindiriyor. Tarayıcıda modern bir tasarım ve gelişmiş özellikler sunuluyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin yeni po-up kameralı akıllı telefonu