reklamı kapat

POPÜLER

Firefox

Firefox yakında hayat kurtaracak bir özelliğe kavuşacak

Geçtiğimiz günlerde indirmeye sunulan Quantum sürümüyle gündemde bulunan Firefox, yakında hayat kurtaracak bir güvenlik özelliğine de kavuşacak.

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan Firefox, yeni Quantum sürümüyle hız konusunda rakiplerini geride bırakmayı başarıyor. Ancak yakında gelecek özellik onu bir adım daha ileriye taşıyacak gibi duruyor. Mozilla’nın resmi açıklamasına göre bu özellik kişilere saldırıya uğramış internet sitelerini bildirecek. Yani girdiğiniz internet sitesinin verileri daha mnce ele geçirilmişse tarayıcı direkt olarak bunu kullanıcıya söyleyecek. Gündemi yakından takip etmeyen kişileri korumaya yönelik bu adım, Google’daki bu site saldırıya uğramış olabilir uyarısından farklı çalışıyor. Söylendiği kadarıyla tarayıcı verileri Have I Been Pwned? internet sitesinde çekiyor. Bu site kişilerin e-posta adresleri ve kullanıcı adlarını kontrol etmesine imkan tanıyor. Yazdığınız içeriği verileri internete düşen site arşivinde aratan site, bu noktada Mozilla’ya yardım oluyor.

Firefox

Firefox yakında daha da güvenli olacak

Çok faydalı görünen bu güvenlik özelliği için aktif olarak çalışmaya başlamış durumda. Bu bilgi direkt olarak Have I Been Pwned? sitesinden Troy Hunt’dan geliyor. Şu an geliştirici sürümlerinde denenebildiği belirtilen sistem, özellikle tanımadığınız siteler için çok güzel görünüyor. Özelliğin herkese geleceği tarih hakkında ise henüz yapılmış resmi bir açıklama yok.