reklamı kapat

POPÜLER

Firefox Quantum
Firefox Quantum
Firefox Quantum

Chrome’dan iki kat daha hızlı internet tarayıcı: Firefox Quantum [İndir]

Mozilla, söz verdiği tarihte yeni nesil Firefox Quantum internet tarayıcısını indirmeye sundu. Google Chrome‘dan daha hızlı olduğu söylenen tarayıcıya bir şans vermek lazım.

İlk duyurusu uzun zaman önce yapılan Firefox Quantum, bugün Mac, Linux ve Windows platformları için ücretsiz olarak indirmeye açıldı. Firefox 56’nın üzerine kurulan 57. sürüm Quantum, firmanın verdiği bilgiye göre en büyük rakibine ciddi bir fark atıyor. Google Chrome’dan iki kat daha hızlı olduğu söylenen tarayıcı, aynı zamanda yüzde 30 daha az bellek kullanıyor. Yani rakibine ve eski sürümüne oranla sayfaları iki kat daha hızlı yükleyebilen tarayıcı, modern işlemcilerin birden fazla çekirdeğini aktif olarak kullanabiliyor. Mozilla Türkiye‘de yer alan açıklamaya göre bu performans şuradan geliyor;

“Firefox yakın zaman dek tek bir işlemci çekirdeği üzerinde çalışıyordu. Oysa Quantum,  günümüzün bilgisayarlarında ve mobil aygıtlarında yer alan çoklu işlemci çekirdeklerini çok daha verimli şekilde kullanıyor. Bilgisayarınızın donanımını daha verimli kullanarak, Firefox Quantum’u önemli ölçüde hızlandırabildik. Örneğin, sayfaların oluşturulmasında çığır açan bir yaklaşım geliştirdik: Mozilla’nın öncülük ettiği Rust adlı sistem programlama diliyle yazılmış, müthiş hızlı bir CSS motoru. Firefox’un yeni CSS motoru hızlı çalışıyor, tek bir işlemci çekirdeğinde yavaş bir süreç çalıştırmak yerine birden çok işlemci çekirdeğini paralel olarak kullanabiliyor. Öteki tarayıcıların hiçbiri bunu yapamıyor.

Firefox Quantum

Firefox Quantum birçok diğer yeni desteğe sahip

Mozilla’nın üzerinde büyük emek harcadığı Quantum, ilk olarak “WebVR” desteğini beraberinde getiriyor. Bu sayede tarayıcı HTC Vive VR gibi başlıklarla kullanılabiliyor. Şirketin geçtiğimiz yıl satın aldığı Pocket‘i içerisinde getiren tarayıcı, aynı zamanda internet sitelerinin kişileri takip etmesini engelleyebiliyor. Photon adı verilen yeni tasarımıyla görünür akıcılığı da arttırılan Quantum, yüksek çözünürlüklü ekranlarda daha güzel görünüyor.

Firefox’un büyük fark getirdiği söylenen tarayıcısına buradan ulaşabilirsiniz.

Video