reklamı kapat

POPÜLER

cubi

Çocuklar için üretilmiş telefon özellikli akıllı saat [Video]

Teknoloji çağında, akıllı cihazların tam ortasındaki çocuklar için tüm bu dijitalleşme aynı anda hem bir fırsat hem de risk olabiliyor. Bilgiye erişimin çok daha kolay olduğu dönemde çocukların bu dijital yaşama gereğinden fazla maruz kalması bazı sorunlara yol açabiliyor. Bu durumda daha yaşı çok küçükken çocuğuna akıllı bir telefon almak istemeyen ancak iletişimden de vazgeçemeyen aileler için Cubi akıllı saat devreye giriyor.

cubi
Teknolojik gelişmelerin hızla ilerlemesiyle ailelerde de çocuklarıyla ilgili endişeler baş göstermiş durumda. Kitap okumak yerine internette gezinmenin çok daha eğlenceli olduğunu düşünen bir nesil yetişirken, çocukların kişiliği de sosyal medya üzerinden topladıkları “beğenilere” göre hızla şekillenmeye devam ediyor. Bu koşullar altında çocuklarını teknolojiden tamamen koparmak istemeyen ancak dengeyi sağlamak isteyen aileler için de devreye daha makul olabilecek teknolojik cihazlar giriyor.

cubi
Daha önce haberini yaptığımız LG KizON‘da olduğu gibi Cubi de çocuklar için üretilmiş bir akıllı saat olarak karşımıza çıkıyor. KizON’a kıyasla biraz daha kompakt görünen Cubi şimdilik bir Kickstarter projesi. Değiştirilebilir kayışa sahip olan Cubi, bekleme modunda ekranında yer alan iki adet mavi noktayla sevimli bir robotu andırıyor. iPhone’larla ortak çalışacak şekilde tasarlanmış olan Cubi, çocukların aileleriyle sesli mesaj yoluyla iletişim kurmasını sağlıyor. Cubi akıllı saatler birden fazla telefonla ve NFC aracılığıyla kendi aralarında eşleştirilebiliyor, böylelikle çocuklar kendi arkadaş listelerini oluşturabiliyor ve birbirlerine sesli mesaj gönderebiliyor.

cubi
Cubi, dahili SIM kart yuvasına sahip olduğu için herhangi bir telefon eşleştirmesi olmadan, bağımsız bir şekilde de çalışabiliyor. Normal kullanımlarda suya dayanıklı olan cihazın “su geçirmez” olmadığının altı çiziliyor. GPS‘e sahip olan cihaz ailelere çocukların bulunduğu konumu belirtiyor. Öyle ki eğer çocuk gittiği belirtilen konumdan ayrılırsa uyarı veriyor. Bekleme durumunda 24 saat şarj süresi sunan Cubi, devamlı kullanımda ancak 5 saate kadar şarj süresi sunabiliyor. Ayrıca bir de acil durum butonuna sahip olan cihazda önceden ayarlanmış acil durum mesajını ailelere iletmek mümkün.

Kickstarter’da 100 bin dolarlık hedefi bulunan Cubi’nin minimum satış fiyatı 99 dolar. Projeye buradan destek olabilir veya bir adet Cubi satın alabilirsiniz.

VİDEO