reklamı kapat

POPÜLER

Cupra Born

Cupra Born; seri üretimdeki ismi netleşen elektrikli hakkında bilmeniz gerekenler

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen tanıtımının ardından son kullanıcıya ulaşacak adı da netleşen Cupra Born için geride rakamsal veriler kaldı.

İlk özgün modeli Formentor’un VZ5 versiyonunun tanıtımıyla günün öne çıkan isimlerinden olan Cupra, rekabette kendinden emin şekilde ilerliyor. Aracın tanıtım etkinliğinde sahneye çıkan CEO Wayne Griffiths’in açıklamaları en az tanıtım kadar önemli detaylar barındırıyor. Markasının 2021 yılında bir önceki yıla göre satışlarını iki katına çıkarmayı hedeflediğini ifade eden Griffiths, elektrikli kulvarda mücadele edecek modelleri için de önemli bir duyuru gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın temmuz ayında gerçekleştilen tanıtımıyla karşımıza çıkan el-Born ile birlikte heyecan verici geri dönüşler aldıklarını ifade eden başarılı yönetici, aracın seri üretimde sadece “Born” adıyla pazara sunulacağına açıklık getirdi. Cupra Born, markanın elektrifikasyon yarışındaki en önemli ismi olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Cupra Born için masadaki rakamlar hala kısıtlı

Bu yıl içerisinde merak edilen tüm detayları açıklanacak olan Born’un rakamsal verilerinde hala boşluklar var. Volkswagen grubunun diğer üyelerle de paylaştığı MEB platformu üzerine geliştirilecek olan otomobilde standart olarak 77 kWh kapasiteli bir batarya konumlandırılacak ki bu paket üzerinden 500 kilometre menzil garanti ediliyor. Verilen bilgilere göre el-Born, 30 dakikalık şarj ile 260 kilometre kat edebilecek batarya doluluğuna getirilebilecek. Performans noktasında ise araçla ilgili paylaşılan tek değer 0’dan 50 km/s hıza erişme süresinin 2,9 saniye aldığı. 0-100 ve diğer rakamsal verileri önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Born’un satışa sunulmasıyla birlikte markanın pazar içerisinde güçlü bir konuma gelmesini beklediklerini ifade eden Wayne Griffiths; “Tasarımı ve anlık performansı ile elektrik pazarında ezber bozacak bir modelle pazarı selamlayacağız. Bu araç, küresel karbon emisyonlarının azaltılmasına ve hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunacak. Bizim gibi yeni isimlerin bu dönüşümün bir parçası olmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu. Griffiths açıklamalarında Born’un daha geniş kapsama yayılabilmesi adına abonelik üzerinden aylık ödemelerle de kullanıcılara sunulacağının da müjdesini verdi.

İlgili video