reklamı kapat

POPÜLER

Dell XPS 10 incelemesi

Dell XPS 10
ÇOK HAFİF
Dell XPS 10, 600 gramı biraz aşan ağırlığıyla gerçekten de çok hafif ve taşınabilirliği üst seviyede olan bir cihaz. Hem yatay hem de dikey pozisyondayken elde tutması kolay ve rahat. Bilgisayarı Windows tuşu altta kalacak şekilde tuttuğunuzda tuş kilidi ve açma kapama tuşu görevini gören düğme sağ üstte kalıyor. MicroSD kart girişi ise yine üst tarafta, uzun bir kapağın altında bulunuyor. Ses kontrol tuşları ve 3,5 mm’lik kulaklık girişi ise sol yanda. Her birine ulaşım oldukça kolay. Kullanımları rahat. Klavye ünitesine bağlanması için tabletin alt kısmında bir dock girişi mevcut. Cihazı şarj ederken de aynı bağlantı noktası kullanılıyor. Bu giriş, uyumlu bir kablo kullanıldığı takdirde aslında HDMI çıkışı olarak da kullanılabiliyor.

Cihazın stereo hoparlörleri alt kısımda sağ ve sol tarafta bulunuyor. Micro-USB girişine de sahip olan XPS 10, dock girişinin hemen yanında bu bağlantı noktasına da yer bulmayı başarmış. 2 megapikselik ön kamera, kalınca sayılabilecek ekran çerçevesi üzerinde yer alırken 5 megapiksellik arka kamera ise yerinden çıkarılamayan arka kapağın üzerinde, camdan bir korumanın altında yer alıyor. Kamerayı açtıktan sonra kamera ayarları arasından megapiksel sayısını düşürme ya da artırma; parlaklığı veya karşıtlığı ayarlama seçenekleri sunuluyor. Bir de odaklamayı manuel ya da otomatik yapmayı da seçebildiğiniz kameranın performansı vasatken, açılıp kapanma hızı da biraz düşük.

İYİ BİR ALTERNATİF
Windows RT işletim sistemli, Snapdragon S4 işlemcili cihazın işlem performansının biraz düşük olduğu da burada ortaya çıkıyor. Öte yandan ekranı ikiye bölerek iki uygulamayla birden çalışabilme veya Windows’un kolay arayüzünde rahatça gezinme gibi artılarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Üstelik de XPS 10’un uzun pil ömrü, bu tabletin en dikkate değer özelliklerinden biri. Aslına bakarsanız Windows 8 işletim sisteminin kısıtlı bir sürümü olan Windows RT ile yapabilecekleriniz, iOS ya da Android tabletlerle yapabildikleriniz kadar. Mağazadan uygulama indirmek, müzik veya video dosyalarını oynatmak, oyun oynamak ve internete girmek dışında Dell’in klavye aksesuarı dahil olunca bir de ofis dokümanlarınız ya da kişisel belgeleriniz üzerinde çok daha hızlı çalışma imkanı devreye giriyor. Üstelik XPS 10’un 32 GB’lık dahili depolama alanına ek olarak bir de microSD kart girişi bulunuyor.

Klavyesini kullandığınız zaman hem pil ömründe kaydadeğer bir artış görülüyor hem de bağlantı noktaları artıyor. Tabletin bağlantı seçenekleri arasında çift bant Wi-Fi ve Bluetooth 4.0 da mevcut. Cihazın hassas ve canlı bir ekranı var. Tüm bu artılar bir araya geldiğinde, bu fiyata bulunacak iyi bir seçenek karşınızda ete kemiğe bürünüyor.