reklamı kapat

POPÜLER

Dell XPS M1530

 - Güncelleme: 15 Aralık 2008 01:18

GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
Tasarım anlamında önceki sürümlere sadık kalan Dell, M1530’da değişime ilk ekranla başlamış. 15.4 inç kaliteli ekrana yer verilen üründe tuş takımı kalitesinden, port çıkışlarına her şey yerli yerinde duruyor. Tabii değişim sadece bu kadarla sınırlı değil. Boyut ve ağırlığın haricinde ekranla birlikte işlemci, RAM, sabit disk ve pilde de iyileştirilmeye gidilmiş. Piyasaya ilk sunulduğu günden itibaren beğenimizi toplayan yeni kasa her zamanki gibi ilk sağlamlık hissiyle kullanıcısını cezbediyor. Siyah-Gri, Kırmızı-Gri ya da Mavi-Gri seçenekleri bulunan M1530’un 1280×800 piksel 15.4 inçlik XGA geniş ekran geçtiğimiz aylarda yine ‘Detay’ sayfalarımızda yer verdiğimiz Acer’ın Aspire 8920G adlı ürünü gibi menteşeyle tutturulmuş. Ekran çözünürlük, parlaklık, renk ve görüş açısı olarak oldukça iyi. Dikey ya da yatay hangi açıdan bakılırsa bakılsın, sonuçta kaliteli görüntüyle karşılaşılıyor. Ekranın hemen üzerinde görüntülü görüşmeler için sınıfının en iyisi diyebileceğimiz 2 megapiksel kamera ve mikrofon, alt bölümde ise son dönemin olmazsa olmazı dokunmatik multimedya tuş takımı ve neredeyse MacBook Pro’lardaki kadar başarılı klavye bulunuyor. Dokunmatik multimedya tuşların algılayıcısı oldukça hassas. Etrafına yerleştirilen mavi ışık her komuttan sonra “İşlem algılandı” dercesine yanıp sönüyor. M1530’un klavyesini kullanmak ise oldukça keyifli. Tuş büyüklüklerinden dizilimine, kullanılan malzemesinden sertliğine kadar inceleme süresince hiçbir şikayetimiz olmadı. Ürünün touchpad’i ise yeterince büyük, tepkileri algılaması iyi. Feyzalınası fare düğmelerinin kasa içine girmesi iyi düşünülmüş.

NE VAR? NE YOK?
M1530’un ön bölümünde mikrofon ve çift kulaklık çıkışının haricinde bir de hafıza kart okuyucusuna yer verilmiş. Sol bölümde güç girişi, iki adet USB, VGA çıkışı, Ethernet/LAN, HDMI ve FireWire mevcut. Bu bölümde hem yeni hem de eski teknolojinin aynı alanda yer verilmesi hoşumuza gitti. HDMI çıkışının son dönemde çoğu dizüstü bilgisayarının olmazsa olmazı. M1530’un sağ bölümde hoşumuza giden detay ise Wi-Fi açma-kapama düğmesi oldu. Çoğu bilgisayarda bu işlem birkaç tuş kullanılarak yapılıyor. Bu bölümde aynı zamanda Wi-Fi yakalayıcı düğme, ExpressCard girişi, optik okuyucu, 1 adet USB girişiyle Kensington kilidine yer verilmiş. Ürünün arka bölümünde ise hiçbir giriş ve çıkış yok. Üründe ses alanında birkaç rakibi kadar olmasa da tatmin edici ses çıkışına sahip hoparlörlere yer verilmiş. Müzik ve oyunlarda yaptığımız incelemelerde yüksek seslerde tiz sesle karşılaştık. Fakat bu bazı dizüstü bilgisayarlarda karşılaştığımız kulak tırmalayıcı seviyede değildi.

ÜST DÜZEY PERFORMANS
Farklı işlemci seçenekleri bulunan M1530’un bizim incelediğimiz modelde Intel Core 2 Duo T9300 2.5 GHz işlemci vardı. Güçlü işlemcisinin yanı sıra  4 GB RAM ile performans tutkunu kullanıcıların iştahını kabartan ürün, XPS’lerin oyun tarafındaki namını Nvidia GeForce 8600m GT ekran kartıyla sürdürüyor. 200 GB sabit diske yer verilen ürün güçlü özelliklerinden ve soğutmanın iyi yapılabilmesi için biraz sesli çalışıyor. Bu da oldukça normal. Hazır ses konusuna değinmişken, yine Mac’lerde karşılaştığımız optik sürücü girişinin her CD ya da DVD giriş-çıkışında çıkardığı ses tahammül edilebilir seviyede olsa da, böyle güçlü özelliklerle donatılan bir bilgisayara gölge düşürebilir. M1530’un inceleme süresince en beğendiğimiz özelliği ise pil süresi oldu. 9 hücreli pil yarı yolda bırakmadığı gibi ortalama 3 saat kullanım imkanı sundu. Güç tasarrufu modunda, ekran parlaklığını kısarak ya da dengeli kullanarak bu süreyi 4 saat ve biraz daha üzerine çıkarmak mümkün.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Ekran, ekran kartı, pil seviyesi, klavye ve touchpad ile dokunmatik tuşlar

EKSİLER
Optik sürücü sesi, hoparlör, ekran seçenekleri

SONUÇ
Sade ve şık tasarımı, güçlü teknik özellikleriyle ön plana çıkan M1530, büyüyen boyutlarıyla bizce daha albenili olmuş. Performans ve oyun tutkunlarına duyurulur.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model
Dell XPS M1530

İşlemci
Intel Core 2 Duo T9300, 2.5 GHz

Ekran
15.4 inch Wide Screen, WSXGA+ TrueLife LCD

Grafik Kartı
256 MB NVIDIA GeForce 8600M GT

Sabit Disk
200 GB 7200RPM SATA

RAM
4 GB

Optik sürücü
8X DVD+/-RW Slot Load Drive

Arabirimler
USB 2.0, S-VIDEO, IEEE 1394, ExpressCard, HDMI, Wireless, SD/MMS – MS/Pro kart okuyucu

Pil ömrü
Maksimum 3 saat, güç tasarruflu 4 saat

Boyutlar
357 x 23,7 x 263 mm

Ağırlık
2,62 kg

İLGİLİ HABERLER