reklamı kapat

POPÜLER

Deneyler Mars’ta patates yetiştirilebileceğini gösteriyor [Video]

Andy Weir‘ın aynı isimli kitabından uyarlanan Marslı filmini hatırlıyor musunuz? Görünen o ki Weir haklıymış; Mars’ta patates yetiştirmek mümkün.

International Potato Center (CIP), Mars’ta patates yetiştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmak için bir deney gerçekleştirdi. Özel bir konteynerin içinde Mars’ın sıcaklığı, hava basıncı, oksijen ve karbondioksit oranlarını taklit edecek şekilde bir simülasyon yaratılarak patateslerin gelişip gelişmeyeceği gözlenmiş. Konteyner içine yerleştirilen bir kamera sayesinde süreci saniye saniye kaydeden CIP, Mars benzeri hava koşullarında patateslerin yetiştirilebileceğini gösteriyor.

Modüler bir uydu olan CubeSat’ın içinde gerçekleştirilen bu deneyde, CubeSat uzayın zararlarına karşı mahsulü koruyabiliyor. Bu sayede araştırmacılara da Mars’a gitmeden, Mars benzeri bir ortam yaratmalarını sağlıyor. CIP’ye göre patateslerin genetik kapasitesi halihazırda uç noktalarda çevresel koşullara ayak uydurma konusunda oldukça başarılı. Projenin ilk aşamalarında Peru’nun güneyindeki bir çölden alınan toprak, yumru köklerin tuzlu ve kuru koşullarda yetişebildiğini kanıtlamış.

Patateslerin bu kadar önemli olmasının tek sebebi Mars koşullarında yetişebilmesi değil elbette. Alan başına yetişen patateslerin sahip olduğu kalori değeri ölçümlendiğinde herhangi bir tarım ürününden çok daha yüksek olduğu biliniyor. Böylelikle daha küçük tarım alanıyla daha yüksek kalori değeri elde edilebiliyor.

Bu deneyle beraber Potatoes on Mars projesinin ikinci aşaması tamamlanmış. Uç koşullarda patateslerin yetişebileceğini gösteren araştırmacılar, Mars koşullarında yetiştirilebilen patateslerin iklim değişikliği yüzünden Dünya’nın yıkıma uğramış alanlarında da rahatlıkla yetiştirilebileceğini gösteriyor.

YORUMLAR