reklamı kapat

POPÜLER

Dijital Hizmet Vergisi

Dev teknoloji şirketlerine Türkiye’den “Dijital Hizmet Vergisi”

Türkiye’de yer alan dev teknoloji şirketlerine yönelik bir “Dijital Hizmet Vergisi” üzerinde çalışmaların yapıldığı ortaya çıktı.

Ortaya çıktığı kadarıyla yeni vergi paketinde vergi mevzuatına ilk kez ‘Dijital Hizmet Vergisi’ kavramı giriyor. Söylendiği kadarıyla geçen yaz ilk kez Fransa tarafından uygulanmaya başlanan ve ABD tarafından sert tepkiyle karşılanan bu yeni nesil vergi, önümüzdeki dönemde Türkiye’de de aktif olarak uygulanacak. Bu bağlamda başta ABD’li şirketler olmak üzere tüm büyük uluslararası teknoloji şirketleri, internet üzerinden yapılan her türlü alışveriş ve reklamlar yanında parayla indirilen oyun, müzik ve video gibi hizmetlerden elde ettikleri gelirlere karşılık yüzde 7.5 oranında Dijital Hizmet Vergisi ödeyecek. Söylendiği kadarıyla Cumhurbaşkanı bu vergiyi yüzde 1’e kadar indirmeye ya da yüzde iki katına çıkarmaya yetkili olacak. Dijital Hizmet Vergisi’nin Türkiye’de en az 20 milyon TL ya da küresel ölçekte 750 milyon euro ve üzerinde hasılat elde eden şirketlere uygulanacağı yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. Bu ölçekte hasılat elde edenlerin başında ağırlıklı olarak ABD şirketler bulunurken, süreç büyük tepki çekecek izlenimi oluşturuyor. Bazıları bu vergilerin ABD’ye yönelik gizli bir ambargo olabileceğini düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dijital Hizmet Vergisi son kullanıcıya olumsuz yansıyacaktır

Çünkü uzmanlar bu verginin şu an aktif olarak kullandığımız her türlü internet hizmeti üstünden artan fiyatlar olarak geriye döneceğini aktarıyor. Bu konudaki yeni gelişmeleri ve açıklamaları yakından takip etmeye devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li akıllı telefonu