reklamı kapat

POPÜLER

“Devrimsel” tanıtım gerçekleşti; işte 2018 Mercedes A-Serisi’nin teknolojik dünyasının yetenekleri [Video]

Vegas’taki etkinliğin en önemli parçalarından birisi olan 2018 Mercedes A-Serisi kokpit teknolojileri, beklentileri karşılamayı başardı.

CES 2018 kapsamında, merakla beklediğimiz bir tanıtım etkinliği daha gerçekleşti. Mercedes’in ilk detaylarını yaklaşık iki ay önce paylaştığı devrimsel nitelikli A-Serisi kokpit teknolojisi Vegas’ta merak edilen noktalarıyla sahnedeydi. Modelinin en çok eleştirilen noktalarından kokpitini tamamen değiştirerek bir anlamda sınıf da atlatan Mercedes’in, getirdiği teknolojik yenilikler ise bize verilen sözleri birebir şekilde karşılar nitelikte. Genel hatları geçtiğimiz dönemde ortaya çıktığı için kokpitle ilgili ortaya çıkan yenil bilgileri vererek, sizleri doğrudan görsel açıdan tüm cevapları içeren deneyim videosu ile baş başa bırakmak istiyoruz. Bu yüzden hemen işe koyulalım ve ortaya çıkan yeni detaylara geçelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefonları aratmayan güç

Mercedes mühendislerinin araç içi ambiyans ışıklarını klima çıkışlarına kadar indirgeyerek bizleri detaylar içerisinde hoş bir gezintiye çıkarttığı bu kokpitte en büyük farkı sizin de bildiğiniz gibi dijital ekran yaratıyor. Mercedes A-Serisi’nin giriş seviyesindeki versiyonunda 7 inç‘lik boyutla sunulacak olan bu dokunmatik ekran, en üst donanımda 10,25 inç‘e kadar çıkacak. Görünüm ve boyut olarak E ve S-Serisi’nden alışık olduğumuz dijital ekranların gücü altı çekirdekli bir işlemci ve 8 GB RAM tarafından sağlanıyor. Paylaşılan bilgere göre grafik kartı kısmından ise nVidia sorumlu. Bu ekranların ne üst noktasında ise 12.000 nit gibi dikkat çeken parlaklık değeri sunan bir head-up display var.

Mercedes’in MBUX adını verdiği yeni arayüz ise fazlasıyla tatminkar grafikleri barındırıyor. HERE tarafından geliştirilmiş navigasyonu içerisinde barındıran bu arayüzde üç farklı gösterge temasının yer aldığını da belirtmeden geçmeyelim. NFC ve telefonların hızlı şarj edilebilmesi için USB Type-C desteği sunan bu kokpiti barındıran 2018 Mercedes A-Serisi ile mart ayında kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanışacağız. Modelle ilgili tüm gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

Video