reklamı kapat

POPÜLER

Dijital çağın yeni sadakatsizlik türü: Netflix ile kaçamak [Video]

Kullanıcılarına internet üzerinden hizmet veren ve istedikleri içerikleri seçip anında izleme olanağı sunan Netflix enteresan bir araştırmaya imza attı. Herhangi bir diziyi birlikte seyretmeye başlayan çiftlerin bu sözlerini tutamadığı ortaya çıktı.

Bu aratırmaya Netflix ilk kez 2013 yılında imza atmış ve “Netflix ile Kaçamak” kavramını ortaya çıkartmıştı. Peki nedir Netflix ile kaçamak? Platform yaptıkları araştırmanın temeli olan bu kavramı “eşlerin birlikte izlemeye söz verdikleri bir diziyi çeşitli gerekçelerle dayanamayıp tek başına izlemesi” şeklinde tanımlıyor.

Geçtiğimiz sene Türkiye’de de hizmet vermeye başlayan Netflix bu kavrama artık ülkemizde de rastlandığını dile getiriyor. Eşiyle birlikte başladığı diziye tek başına devam edenler durumu “Dizi öyle sürükleyiciydi ki kendimi durduramadım” sözleriyle açıklıyor. Oranlara bakılınca Türkiye’deki Netflix kullanıcılarının yüzde 41‘inin sözünde duramadığı görülüyor. Sözünü tutamayanların yüzde 76‘sı ise bu durumdan dolayı suçluluk duyuyor. Veriler bu noktadan sonra daha enteresan bir hal alıyor. Katılıcımlardan yüzde 27‘si birlikte başlanan diziye tek başına devam etmenin aldatmaktan bile kötü olduğuna inanıyor.

Netflix’in verilerine göre çiftlerin en fazla izlediği yapımlar arasında Dexter, Breaking Bad, Love, Star Trek, Black Mirror, Narcos ve Marvel’s Daredevil yer alıyor. Tüm bu yapımlar izleyicilerde büyük bir merak yaratarak seyretmeye tek başına devam etme isteği yaratıyor. “Netflix ile Kaçamak” kavramını keyifli bir şekilde özetleyen videoyu hemen aşağıda bulabilirsiniz.

VİDEO