reklamı kapat

POPÜLER

Good Omens yüzünden başlayan Netflix isyanı

Her diziyi Netflix dizisi sananların başlattığı “bu diziyi kaldırın” isyanı

Netflix zaman zaman iptal ettiği veya yayınladığı diziler yüzünden izleyicileri isyan ettirse de bu kez kendi platformunda dahi olmayan bir dizi yüzünden taşa tutuluyor.

Netflix dönem dönem Change.org ve benzeri sitelerde açılan isyan kampanyalarıyla gündeme geliyor. Genellikle çok sevilen ancak iptal edilen bir dizi söz konusu olduğunda açılan bu kampanyaların en ilginci ise geçtiğimiz günlerde internetteki yerini aldı. İlk olarak The Guardian‘ın yer verdiği bu “isyana” katılanlar Netflix’in Good Omens dizisini yayından kaldımasını istiyordu. 20 binin üzerinde kişinin imza attığı bu kampanya, Neil Gaiman ve Terry Pratchett’ın Kıyamet Gösterisi kitabından uyarlanan bu dizinin satanizmi normalleştirdiğini, deccali güçleri olan normal küçük bir çocuk gibi gösterdiğini, Tanrı’nın sesinin “kadın” yapıldığını ve Mahşerin Dört Atlısı’nın bir grup motosikletçi olarak sergilendiğini belirterek ne kadar “kızgın” olduklarını dile getiriyor. Yalnız kampanyada büyük bir sorun bulunuyor. O da dizinin Netflix’te yayınlanmıyor oluşu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amazon orijinal dizisini Netflix kütüphanesinden kaldırmaya çalışmak

Kıyamet Gösterisi çok keyifli, karikatürize bir hikaye sunuyor. Dizinin hakları ise Amazon‘da. Firma kendi çevrim içi yayın platformu olan Prime Video‘da diziyi yayınlıyor. Yani bu dizi Netflix orijinali olmamasının yanı sıra herhangi bir şekilde Netflix’in kütüphanesinde de bulunmuyor. Ancak ne yazık ki “her diziyi Netflix’te yayınlanıyor sanma” sıkıntısı, araştırma ihtiyacı hissetmeden öfke dile getirme, neyi nerede izlediğini bilmeme gibi pek çok problemin zincirleme şekilde arka arkaya dizilmesi sonucu bu hata oluşuyor.


Bu hatanın haber olmasının ardından kampanya yazısının düzenlendiğini belirtelim. Öte yandan bu olay hem Amazon’u hem de Neil Gaiman’ı eğlendirmiş gibi görünüyor. Amazon Prime Video attığı tweet’le “Netflix, kaybın için çok üzgünüm.” derken Neil Gaiman ise “Bu harika… Onlara söylemeyeceğinize söz verin.diyor.

Good Omens ise eğlenceli ve komik bir “dünyanın sonu” hikayesini kaleme alıyor. İblis Crowley ve melek Aziraphale, uzun yıllarını geçirdikleri dünya için kıyamet gününün geldiğini öğreniyor. Bunun önüne geçmeye çalışan ikiliyi ise hiç beklemedikleri garip bir macera karşılıyor. Ne yazık ki sadece 6 bölüm süren dizi, kitabı tamamen noktalamış durumda. Michael Sheen ve David Tennant’ın başrolü paylaştığı keyifli yapımı Prime Video üzerinden izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Dizinin fragmanı