reklamı kapat

POPÜLER

Dishonored incelemesi

HER OYUNUN TÜRÜNE GÖRE BÜRÜNMEK İSTEDİĞİ BİR KARAKTER VARDIR. KİMİ BUNU BAŞARABİLİR, KİMİ ÇUVALLAR… FAKAT BAZI OYUNLAR VARDIR Kİ, DAHİL OLDUĞU TÜRE DERS NİTELİĞİNDE YENİLİKLER GETİRİR VE KURALLARI BAŞTAN KOYAR. DİSHONORED AKSİYON OYUNLARI TARİHİNDE YENİ BİR SAYFA AÇIYOR VE STANDARTLARI YENİDEN BELİRLİYOR.

Thief serisini bilenleriniz var mıdır bilemiyoruz ancak bundan yaklaşık 14 yıl önce FPS oyunlarında küçük çaplı bir devrim yapmıştı. O zamana kadar elinize lazer tabancalarını, otomatik tüfekleri alıp önünüze geleni vurduğunuz bir tür olan FPS, Thief ile ilk kez sürekli olarak saklanmak zorunda olduğunuz, gölgelerin en büyük silah olduğu, çevresel unsurların taktik imkanlar sunduğu bir oynanışa şahit olmuştuk. Normalde leblebi gibi düşman avlamaya alışan bizler, her bir düşmana plan yaparak yaklaşmak zorundaydık. Adımlarımızı duyan, varlığımızdan haberdar olan düşmanlar kalabalık bir halde peşimize düşüyordu. Ve Thief, FPS türünde ezbere bağladığımız bir noktada çıkagelmişti. Tıpkı Dishonored gibi. Karanlık bir distopya olan Dunwall şehrinde, karanlık bir suikastçı olan Corvo Attano’nun kimliğine bürünüyoruz. Yapabileceklerimiz, düşmanları kurşunla zehirlemekten çok ötede. Corvo, bugüne kadar gördüğümüz en yetenekli oyun karakterlerinden biri ve yapabileceklerinin neredeyse sınırı yok ve Dishonored, bugüne dek düşman avlama konusunda bizi en serbest bırakan oyunlardan biri. Şaka değil, Corvo’nun yapabilecekleri ağzınızı açık bırakacak kadar şaşırtıcı.

KIRILSIN TABULAR
Corvo Attano, Dunwall kentinin İmparatoriçesi Jessamine Kaldwin’in yakın korumasıdır ancak İmparatoriçe öldürülür ve suç Corvo’nun üzerine atılır. İmparatoriçenin öldürülmesinin ardından yönetime gelen hükümet son derece baskıcı ve totaliter bir rejim uygulamaya kalkar. Şehirde hüküm süren salgından ötürü, şehrin sakinlerine soykırım uygulamaya başlar. Böyle bir ortamda Corvo adını temizlemeye çalışacaktır. Ama elbette senaryo hiç de bu kadar basit kalmıyor. İlerledikçe türlü komplolarla birlikte batağa saplanmış bir halkı uyandırmaya çalışıyorsunuz. Corvo’ya bu macerasında direniş güçleri de yardım ediyor. Loyalists adı verilen direniş, bir yandan Corvo’ya destek olurken, diğer yandan devrik İmparatoriçenin kızını yönetimin başına geçirmeye çalışıyor. Dunwall şehri bir yandan politik çöküntülerle uğraşırken, diğer yandan suçla da mücadele etmeye çalışıyor ancak hükümetin kendisi zaten çetelerle içli dışlı olduğu için kim iyi, kim kötü zaman zaman karışabiliyor. Kısacası, Dishonored’ın dünyası ciddi anlamda karanlık. Son derece detaylı çalışılmış steampunk esintileri taşıyan Dunwall şehri bu tema için muhteşem bir arka plan oluşturuyor. Şehrin mimarisi gotik ve steampunk arası bir yerde dururken, kirli arka sokaklar, kanalizasyon tünelleri ve çatılar, gizlilik gerektiren oynanış için bol miktarda kaçış rotası sunuyor. Oyunun haritaları çizgisel değil. Her görev için ayrı tasarlanmış bölümler ve bölgeler bulunuyor. Diğer yandan Corvo’nun yeteneklerinin sınırı yok. Dishonored’ın özellikle ön plana çıkan bu iki özelliği oyunu benzersiz kılıyor. Dunwall şehrinde gezmek kolay değil ancak insanlarla buluşabileceğiniz ve görevler alabileceğiniz Hounds Pit adlı barı operasyon merkezi olarak kullanabiliyorsunuz. Burayı genellikle görevleri aldığınız ve direniş mensuplarıyla görüştüğünüz merkez olarak kullanıyorsunuz. Aldığınız görevler sizi şehrin farklı yerlerine götürüyor ve oyunun diğer oyunlardan farkı tam da bu noktada ortaya çıkıyor. Aldığınız suikast görevlerini istediğiniz gibi yapmakta serbestsiniz. Daha önce bu ifadeyi defalarca duyduğunuza eminim ancak bu kez işler her zamankinden biraz daha farklı. Corvo’nun aktif ve pasif olmak üzere geniş yelpazede güçleri bulunuyor ve bu güçleri konvansiyonel silahlarla birleştirip kullanabiliyorsunuz. Bu güçleri sırayla anlatmaya kalksak oyuna yer dayanmaz ancak bir, iki örnekle bu durumu açıklamaya çalışalım. Aldığınız suikast görevleri genelde yüksek güvenlikli binalara sızma ve önce korumaları etkisiz hale getirme gibi koşullar gerektiriyor. İster binaya çaktırmadan sızın, isterseniz ön kapıdan yardırarak girin ancak tüm bunları yaparken oyun bambaşka karakterlere bürünüyor çünkü kullanabileceğiniz rota ve yöntemler sınırsıza yakın.