reklamı kapat

POPÜLER

DJI, Zenmuse X7 ile havadan görüntülemede çağ atlatıyor [Video]

Drone pazarının lideri konumunda bulunan DJI, bildiğiniz gibi son tüketici yanında profesyonellerin ihtiyaçlarına yönelik ürünler de hazırlıyor. Zenmuse X5 ailesi ile film sektöründe yeni ufuklar açan şirket, yeni duyurduğu Zenmuse X7 modeliyle ise havadan görüntülemede çağ atlatıyor.

DJI’ın Inspire 2 drone modeli için hazırladığı yeni kamera sistemi Zenmuse X7, Super 35mm bir sensör üzerine kuruluyor. Tam 6K çözünürlükte saniyede 30 kare CinemaDNG RAW ya da 5.2K çözünürlükte Apple ProRes video kaydı yapabilen Zenmuse X7, kare hızı saniyede 59.94’e çıkartıldığı zaman 3.9K çözünürlükte CinemaDNG ya da 2.7K ProRes video çekim gerçekleştirebiliyor. Video yayında 24MP’lik fotoğraf çekimleri de (RAW dahil) yapabilen kamera modülü, büyük sensörü ile hem yerini aldığı modelden daha iyi alan derinliği sunuyor hem de düşük ışıkta daha az kumlama oluşturuyor. DJI’ın 14 durak dinamik aralık sunduğunu söylediği  Zenmuse X7, “Techicolor” ile yapılan ortak çalışmanın ışığında renk kalitesi açısından da profesyonelleri dahi fazlasıyla tatmin edebilecek performans vaadediyor.


Zenmuse X7, DJI’ın “DL-Mount” adını verdiği yeni lens bağlantı yapısını da beraberinde getiriyor. Micro Four Thirds’in yerini alan DL-Mount, düşük flanş mesafesi sayesinde oldukça kompakt lenslerin tasarlanmasının önünü aralıyor. Bu doğrultuda 16mm F2.8, 24mm F2.8, 35mm F2.8 ve 50mm F2.8 DL-Mount lensleri hazırlayan şirket, yüksek optik performans sunan dört alternatif ile film yapımcılarına büyük bir çalışma esnekliği sunuyor. Karbon fiber gövdeleriyle oldukça sağlam olan ve içelerinde hareketli parça bulunmayan bu lens ailesi, verilen bilgiye göre 6K’nın üzerine çıkarak 8K çözünürlüğe kadar destek veriyor.


DJI’nın profesyonel ya da ileri amatör film yapımcılarını oldukça memnun edecek kamera modülü “Zenmuse X7” 2.700 dolar, her lens ise 1,300$ fiyat etiketine sahip. Dört lensi aynı anda satın almak isteyenlerin 4.300 dolarlık bütçeyi şimdiden hazırlaması gerekirken, ürünlerin önümüzdeki Kasım 2017’de raflardaki yerini alacağını belirtmekte fayda var.

VİDEO