reklamı kapat

POPÜLER

Dokunmasız ekran

Aynı anda birden fazla dokunuşu algılayabilen multi-touch teknolojisiyle devrim yaratan iPhone’a, Nokia ‘dokunmasız ekran*’ ile cevap vermeye hazırlanıyor. En yeni teknoloji ürünlerini görmek elbette hepimizi heyecanlandırıyor. Özellikle mühendislik örneği ürünlerin casus görüntülerini görmenin zevki tartışılmaz. Bir üst seviyeye çıkıp hastalık seviyesinde patentleri de karıştırmaya başladıysanız aramıza hoş geldiniz.

İşte Nokia’nın devrim yaratan multi-touch’a karşı en büyük kozu ‘dokunmasız ekran’ teknolojisi. ‘El ve parmak figürleri kullanılarak taşınabilir cihazlara komut verme’ üst başlığı altında yapılan patent başvurusuna göre; Nokia, ultrason sensörleri aracılığıyla cihazın önünde yapılan figürlerin ekrana dokunmadan tanınması üzerinde çalışıyor.  Patent başvurusunda kullanılan el figürleri oldukça ilginç gözüküyor. Örneğin  ekrana dokunmadan parmağınız ile saat yönünde veya tersi yönde daireler çizerek internet sayfaları arasında ileri-geri yapmak mümkün. Bakalım geleceğin mobil cihazlarının kullanımında yeni trendi belirleyen hangi teknoloji olacak? Apple’ın her lansmanda bir parmak daha eklediği multi-touch mı, yoksa Nokia’nın dokunmasız ekranı mı?

* ‘Dokunmasız’ ekran LOG Dergisi editörlerinin bahsi geçen teknolojiye ‘yakıştırdığı’ Türkçe karşılıktır.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Dokunmasız ekran” için 2 cevap

  1. Bu teknoloji bilgisayar firmalarıyla da paylaşılırsa hoş olur. Sonuçta kullanmak için elimde veya kulağımda tuttuğum cep telefonumu masanın üstüne bırakıp sonra ona el kol hareketi yapacak değilim ama bilgisayarımda böyle bir özellik olsa kullanışlı olabilir

  2. serversistemci dedi ki:

    Olabilir ama nokia’ nın koyacağı sensörün algılama yeteneği önemli olan. Örneğin telefonu kulağımıza götürmek istedik bunu biraz dolaylı olarak yaparsak sensörlerin bunu başka bir komut olarak algılayıp telefonu apayrı bir şekle sokması da muhtemel olabilir. Tabi çıkmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Bekleyelim görelim..