reklamı kapat

POPÜLER

notre_dame_katedrali

Drone’un gözünden ağır hasar alan Notre Dame Katedrali [Video]

Paris’te Sen Nehri üzerindeki küçük bir adada bulunan Notre Dame Katedrali, Fransız Devrimi’ne, II. Dünya Savaşı’na ve Nazi işgalinin dehşetine dayandı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan yıkıcı bir yangın, 850 yıllık tarihçesi bulunan katedralin kubbesini ve çatısını yok etti. Yukarıda paylaştığımız drone görüntüleri hasarın büyüklüğünü gösteriyor.

Mavic Pro ve Matrice M210 drone’larıyla kaydedilen görüntülerde tarihin nasıl yok olduğu gözler önüne seriliyor. Drone pilotları alevlerin hareketini açık bir şekilde kaydetti. Pilotlar aynı zamanda itfaiyecilere yangın hortumlarını nereye hedeflemeleri gerektiği konusunda da bilgilendirdi. İtfaiye sözcüsü Gabriel Plus, Fransızca’dan çevrilen yorumlarda, “Drone’lar elimizde olanları doğru kullanmamızı sağladı” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron, yapıyı beş yıl içinde tamamen restore etme sözü verdi. Polis, yangının tadilat sonrasında meydana gelebilecek bir kaza olduğunu ve şu anda tam bir soruşturma sürdüğünü belirtti.

Notre Dame Katedrali hakkında bilgi

Notre Dame Katedrali (Fransızca: Cathédrale Notre Dame de Paris) Paris, Fransa’da bulunan dünyaca ünlü bir katedraldir. Meryem Ana’ya ithafen isimlendirilmiştir. Gotik yapı Île de la Cité’nin doğu kısmında, Paris’in diğer tüm önemli yapıları gibi Seine Nehri’nin kıyısında bulunur. Girişi batıya bakar.

Fransız gotik mimarisinin en güzide örneği olarak bilinen Notre Dame, ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir ve gotik dönem boyunca inşası sürmüştür. Heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesi, natüralizm akımının eserlerdeki ağır etkisi sebebiyledir.