reklamı kapat

POPÜLER

Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Ralli Şampiyonası için tarihi karar açıklandı

Artık her alanda kendisini hissettiren elektrik dokunuşu, Dünya Ralli Şampiyonası ile birlikte bambaşka bir boyuta da izini bırakacak.

Özellikle Formula E ile artık motor sporlarında da etkisini fazlasıyla hissettireceğini gösteren elektrik gücü için artık başka bir kolda daha geri sayımlara başlayabiliriz. FIA tarafından yapılan resmi açıklamayla birlikte Dünya Ralli Şampiyonası için 2022 sezonu itibarıyla elektrik gücünün yarışlara dahil olacağı netleşiyor. Dönemin sezonuyla birlikte otomobillerin hibrit teknolojisiyle geliştirileceğini içeren açıklamada takımları yeni kurallar ve mühendislik şartları da bekliyor olacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse 2025 yılı itibarıyla da markalar için teknik geliştirme özgülüğünü de konuşabileceğiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Ralli Şampiyonası için yeni deneyim vakti

Açıklamanın detaylarına baktığımızda hibrit teknolojinin kullanılacağı ilk sezonda takımların ortak üniteleri paylaşacağını görüyoruz. 3 yıl gibi nispeten deneme sürecinin ardından ancak gelişim özgürlüğü kurallara dahil edilebilecek. Aynı zamanda tam elektrikli sürüşe de olanak tanıyacak olan hibrit altyapısında, etaplara göre sürücülerin bu modu devreye alarak yol kat edebilme imkanı da olacak. 2021 ile 2014 sezonları arasında araçlardaki lastik geliştirme çalışmalarına da bir süre ara verileceği ve araçların bu süreçte belirli standartlarda seyredecek olması da, pilotaj konusunda ilginç bir deneyimin bizleri beklediğine işaret ediyor. FIA’nın 2022 yılıyla ilgili açıkladığı son parça ise şasi geliştirmeleri kısmında. Katılımcı markalar yarışta kullanacakları otomobilleri dilerlerse kullanıcılar için sunduğu fabrikasyon model üstüne geliştirebilecek. Bununla birlikte uzay kafesi mimarisi olarak bildiğimiz şasi dinamiği üzerinde boyutları tutturma işlemine de sınırlar doğrultusunda izin verilecek. Formula 1’in arından hibrit teknolojisine geçecek belki de en önemli etkinliklerin başında olacak Dünya Ralli Şampiyonası, otomobil ve motor sporları tutkunlarıyla birlikte pilotlara da farklı heyecan yaşatacak gibi görünüyor.