reklamı kapat

POPÜLER

Google-haritalar

Google Haritalar’dan”sahte işletme” hesaplarına yeni önlem

Google Haritalar kullanıcılar tarafında oldukça oldukça beğeniliyor ancak uygulamada milyonlarca sahte işletme hesabı bulunuyor.

Bir Wall Street Journal soruşturması, Google Haritalar’da milyonlarca sahte işletme girişi olduğu sonucuna vardı. Bu sonucun yayınlanmasının ardından kısa bir süre sonra, Google tarafından alınan önlemlere dair bir blog yazısı kaleme alındı. WSJ raporuna göre Google Haritalar’da yer alan milyonlarca işletme hesabının yanlış bilgi içerdiği tahmin ediliyor. Şu anda Google Haritalar’da tahmini 11 milyon sahte işletme girişi var ve her ay sahte telefon numaraları veya adresleri olan yeni girişler geliyor.

Peki asıl soru şu, neden biri sahte bir işletme hesabı oluşturur? WSJ, bunun nedenini dolandırıcılık ve ötesinde çeşitli nedenlerin yattığına ulaştı. Buna göre, bazı işletmeler rakiplerine karşı haksız rekabet için yanlış telefon ve adreslerle kayıtlar yaptırıyor. Bu sahte hesaplar, meşhur işletmeleri taklit ederek müşterileri cezbetmeye çalışıyor. Google ise WSJ raporundaki iddialara belirtilen sahte listeleri göz önüne alarak cevap verdi. Şirket, işletme listelerinde “yüksek riskli kategoriler” için yeni güvenlik önlemleri eklediğini söyledi. Arama motorunun bu hizmetle ilgili aldatmacaya ilk tepkisi değil. Şirket, 3 milyondan fazla sahte işletme profili tespit etti ancak kullanılan bu hesapların 150 bininini devre dışı bıraktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

200 milyonluk listenin yalnızca küçük bir yüzdesi “sahte”

Şirketin yanıtında, Google Haritalar ürün direktörü Ethan Russell, yıllar içinde Haritalar’a eklenen 200 milyondan fazla listenin yalnızca “küçük bir yüzde” sinin sahte olduğunu yazdı. Geçen yıl Google’ın 3 milyondan fazla sahte işletme profili saptadığını, bunun da kullanıcılara ulaşmadan önce kaldırılmasının büyük bir oranda sağlandığını aktardı. Google’ın sistemleri kaldırılan hesapların yüzde 85’ini tespit ederken, 250 bin kadarını kullanıcılar tespit etti ve onlar sayesinde kaldırıldı.  Google Haritalar ürün direktörü Ethan Russell, “Her ay Haritalar dünya çapında bir milyardan fazla kişi tarafından kullanılıyor ve her gün biz ve kullanıcılarımız haritayı geliştirmek için bir topluluk olarak çalışıyoruz” dedi. “Küçük bir azınlığın başkalarını kandırmaya çalışmaya devam edeceğini biliyoruz, bu yüzden her zaman yapılacak işler olacak ve daha iyisini yapmaya kararlıyız.” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google da inceleme altına alına alınabilir

Şu an Google’da bir işletme hesabı oluşturmak ücretsiz ve nispeten de kolay bir işlem olarak görülüyor. İşletmeler, giriş adreslerini ve telefon numaralarını SMS mesajı, telefon araması veya listelenen adreslerine posta yoluyla gönderilen posta kartı ile doğrulayabiliyor. Kuşkusuz böyle basit bir işlem, Haritaların hacmini genişletmesini sağlıyor. Şu anda 150 milyon işletme, Whitepages’taki 25 milyon işletme ile karşılaştırıldığında, Google My Business’te yer alıyor. İşletmelerin kolay bir şekilde bu alana giriyor olması ise dolandırıcılık durumlarının ne yazık ki önünü açıyor. Google ise konuya dair geliştirmeler yaptığını, sahte hesapların önüne geçmek için ek önlem ve denetimler yapacağını açıkladı. Apple’ın, Amazon’un ve Facebook’un yanı sıra, Google’ın ana şirketi olan Alphabet de şu an Federal Ticaret Komisyonu ve Adalet Bakanlığı’nın antitröst soruşturmalarıyla karşı karşıya bulunuyor ve arama işinin inceleme altına alınması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Haritalar’da favori konumları kaydetme ve paylaşma