reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük elektrikli gemileri için geri sayım başladı

Helsingborg ile Helsingör arasında ilk seferlerine başlayacak olan gemiler yılda 7,4 milyon yolcu ve 1.9 milyon araç taşıyabilecek.

Elektrikli dönüşümün mavilikler ayağındaki ilk temsilcileri için yoğun bir çalışma yürüten üreticiler sonuçları yavaş yavaş almaya başlıyor. Norveç merkezli Yara’nın Birkeland adıyla üreteceği elektrikli gemiyi 2018‘de suya indirmeyi planlandığını açıklamasıyla hareketlenen sürece yeni bir oyuncu dahil oluyor. İsviçre merkezli enerji firması ABB‘nin, geçtiğimiz yıl başlattığı, İsveç merkezli HH Ferries‘e bağlı iki feribotu elektrikliye dönüştürme süreci tamamlanmak üzere. Feribotlar üzerindenki dizel motorların tamamını çıkartarak elektrik ve batarya üniteleriyle değiştiren ekip, gelen haberlere göre seferlere başlamak için gün sayıyor.


Dünyanın en büyük elektrikli gemileri olması beklenen gemiler için açıklanan ebatsal değerlere baktığımızda toplamda 238 metrelik uzunluk ve 8.414 ton ağırlık gibi rakamlarla karşılaşıyoruz. Halihazırda 4MWh‘lık bataryayı gemilere entegre ettiğini açıklayan ABB yetkilileri soğutma sistemi için de ayrı bir mesai yürütüyor. Arka bölümündeki girişle özel bir kablo vesilesiyle şarj olacak olan geminin bataryaları, 70 elektrikli otomobilin tek seferdeki şarj gücüyle doldurulacak. İki ay içerisinde hazır hale getirilmesi beklenen gemiler ilk olarak 4 kilometrelik bir alanda deneme seferlerine başlayacak. Projeyle ilgili diğer detayları önümüzdeki günlerde alacağız.