reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en büyük şarj edilebilir hibrit gemisi

Dünyanın en büyük şarj edilebilir hibrit gemisi suya indi

Norveç merkezli olarak rotasına başlayacak olan en büyük şarj edilebilir hibrit gemi, Color Line şirketinin en önemli girişimlerinden.

Karbon salımının en temel kaynaklarından birisi olan havacılık ve deniz yolu ulaşımında elektriğin izini artık daha sık görmeye başladık. Tamamen elektrikli feribotların seferlerine başlaması, uçakların ise gökyüzü için ciddi girişimlerle gündeme gelmesi genel resmin güzel gelişmeleri arasında. Lakin günümüz itibarıyla bakıldığında özellikle gemilerin tam elektrikli versiyonları için yeterli seviyede olduğunu söylemek biraz daha zor. Nispeten daha kısa mesafelerde kullanılabilir olan bu sistemler söz konusu büyükler ligi olduğunda yetersiz kalabiliyor. Hibrit gemilerin adını son dönemlerde daha fazla duymamızın en temel sebebiyse tam da burada yatıyor. Norveç merkezli Color Line imzasıyla suya inen dünyanın en büyük şarj edilebilir hibrit gemisi beraberinde getirdiği avantajlarla diğer üreticilerin de iştahını kabartabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın en büyük şarj edilebilir hibrit gemisi Color Hybrid’in özellikleri

Color Hybrid olarak nitelendirilen geminin öne çıkan birkaç teknik detayından önce rakamsal avantajlarından bahsetmek gerekiyor. Üzerinde 50 Tesla Model S‘in kapasitesine (5 MWh) denk batarya paketi taşıyan geminin geleneksel yapıdakilere oranla yüzde 95 oranında daha az emisyon salgılaması gerçekten üzerinde durulması gereken noktalar arasında. Madalyonun üreticiyi ilgilendiren kısmına baktığımızda ise masrafları yüzde 80‘e kadar kıstığını görmek mümkün. Yani burada iki taraflı bir faydanın barizliği söz konusu. Tabi ki emisyonla birlikte ses kirliliğinin de önüne geçildiğini parantez içerisinde belirtmek gerekiyor. Color Hybrid’in beş megavat saatlik pillerini şarj etmek içinse, Sandefjord kıyılarındaki elektrik santralleri kaynak olarak kullanılacak. 160 metre uzunluğu, 2.000 yolcu ve 500 araç kapasitesiyle seferlere başlayan geminin önümüzdeki süreçte diğer üreticilere de ilham olmasını bekliyoruz. Color Hybrid, Norveç ve İsveç arasındaki rotada hizmet verecek.