reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en hızlı SUV modeliyle tanışın: 2018 Jeep Grand Cherokee Trackhawk

Dört gün sonra kapılarını açacak olan New York Otomobil Fuarı, ağırlayacağı otomobillerle tanışmaya devam ediyor. Jeep’in bir süredir geliştirme sürecini yürüttüğü ve teknik değerleri merakla beklenen Grand Cherokee Trackhawk meraklılarıyla buluşmadan evvel karşımıza dünyanın en hızlı SUV modeli olarak çıktı. Dodge’un modellerinde yer alan Hellcat motoruyla birlikte gelen yeni model teknik detaylarıyla Ferrari ve Lamborghini gibi devlere kafa tutacak gibi gözüküyor.

Performans

Trackhawk versiyonu geçtiğimiz jenerasyonlarda olduğu gibi süperşarj destekli 6.2 litre litre V8 Hellcat motorunu kullanmaya devam ediyor. Charger ve Challenger da olduğu gibi 707 beygir güç ve 874 Nm tork üreten bu motoru ve dört tekerlekten çekiş altyapısıyla birlikte yola çıkan Grand Cherokee Trackhawk 0’dan 100’e sadece 3,5 saniyede erişebiliyor. Saatte yaklaşık 290 kilometre maksimum hıza erişebilen araç 400 metrelik mesafeyiyse 11,6 saniyede kat edebiliyor. Şanzıman ayağında sekiz ileri değerleri ünitenin kullanıldığı Grand Cherokee Trackhawk’da Brembo’nun altı piston önde dört piston arkada fren kaliperleri kullanılıyor. Aracın çekme kapasitesiyse 3 tonun üzerinde.

Donanım

SRT8’e oranla dış tasarımda büyük diyebileceğimiz farklılıklara sahip olmayan Trackhawk’ın karakteristik farkı sis farlarının geleneksel olarak kullanıldığı alt bölümdeki yeni hava girişleri diyebiliriz. Aracın içerisinde girdiğimizde bizleri büyüklüğü 8.4 inç olan multimedya ekranı karşılıyor. Apple CarPlay ve Android Auto desteği bulunan bu sistemin en özel kısmı aracın teknik değerlerinin profesyonel bir şema şeklinde gösterilebiliyor olması. “Trackhawk performans sayfası” olarak isimlendirilen bu bölümde; tork, beygir gücü, kalkış kontrol ve stabilite kontrol gibi bilgiler ayarlanabiliyor. Resmi fiyat bilgisi henüz paylaşılmayan Grand Cherokee Trackhawk’ın 85 bin dolardan başlayan etiketle 2017’nin son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.