reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dünya rekortmeni Jeep Grand Cherokee Trachhawk, Hennessey dokunuşuyla artık 1.026 beygir!

Limitleri hiç olmadığı kadar yükselen Jeep Grand Cherokee Trachhawk, Hennessey ekibinin garajından silahları güncellenmiş bir makine olarak çıktı.

Advertisement

Jeep’in geçtiğimiz nisan ayında örtülerinden kurtardığı Grand Cherokee Trachhawk, tüm otomobil meraklılarının zihinlerine kazınan teknik değerlerine de beraberinde getirmişti. Gündemi takip edenlerin hatırlayabileceği üzere o dönem dünyanın en hızlu SUV modeli olarak lanse edilen model süperşarj destekli 6.2 litre litre V8 Hellcat motoruyla geldi. Charger ve Challenger da olduğu gibi 707 beygir güç ve 874 Nm tork üreten bu motorla 0’dan 100’e sadece 3,5 saniyede erişebilen Jeep Grand Cherokee Trachhawk, yaklaşık 290 kilometrelik maksimum hıza erişebiliyor. Türkiye’ye de özel sipariş usulüyle getirilecek olan araç, aslında bizim bir süredir beklediğimiz Hennessey dokunuşuna nihayet kavuşuyor. Hennessey ekibinin garajına alınmasının ardından ortaya çıkan değerler ise durumu biraz da karmaşık hale getiriyor.

Tam gaz devam

HPE1000 olarak isimlendirilen bu geliştirme paketiyle birlikte, çıkış noktamız olan 707 beygir güç ve 874 Nm tork değerlerinin ciddi oranda artışa uğradığını görüyoruz. Hennessey’nin verdiği bilgilere göre yapılan bu “bypass” işlemnin ardından ortaya çıkan 1.026 beygirlik güce tam tamına 1.314 Nm‘lik tork değeri eşlik ediyor. Evet, hiç fena sayılmaz öyle değil mi? Tabi ki bu devasa artışın diğer kollara olan uzantısı da bir o kadar başarılı seviyelerde. Canavarımız 0’dan 100’e hızlanmasını artık 2,8 saniyede tamamlayabilecek bir seviyede. Motor içerisindeki enjektörler, valflere yapılan dokunuş ve yakıt yönetiminin temeli üzerine oluşan bu dokunuşa donanım kısmında Brembo fren kaliperleri ve 20 inç’lik titanyum jant seti eşlik ediyor. Şimdilik fiyat konusunda herhangi bir bilgi verilmese de, bu geliştirmenin ucuz olacağını düşünmek pek de mümkün değil.

İlgili video

Jeep Grand Cherokee Trachhawk