reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Jeep Grand Cherokee Trackhawk imzasıyla buz üzerinde hız rekoru [Video]

Sibirya’da gerçekleştirilen özel bir festivalde buz üstüne çıkan Jeep Grand Cherokee Trackhawk, yeni rekorun sahibi olarak kayıtlara geçti.

Advertisement

Yeni jenerasyon Jeep Grand Cherokee Trackhawk yaklaşık 2 yıldan beridir sürekli “hız” kelimesiyle aynı cümlede yer almış şekilde karşımıza çıkıyor. İlk resmi tanıtımı Nisan 2017’de gerçekleştirilen bu canavar, dünyanın en hızlı SUV modeli rozetini uzun bir süre elinde tutmayı başardı. Lamborghini Urus ile birlikte seri üretimler arasında yeni bir boyut kazanan bu çekişme, farklı koşullarda elde edilen rekorlar üzerindense devam ediyor. Yeni bir meydan okuma için bir süredir hazırlık yapan Jeep, Trackhawk’ın direksiyonunu bu kez Sibirya’ya kırdı. Bölgede düzenlenen buz üzerindeki hız festivali etkinliğine katılım sağlayan ekip, rekor denemesinde elde ettiği sonuçla yeni bir rozete daha sahip oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekordan detaylar

Rekor denemesinin resmiyet kazanan sonuçlarından önce Grand Cherokee Trackhawk’ın öne çıkan teknik özelliklerini ufak olarak anımsamakta fayda var. Kaputunun altında 6,2 litrelik V8 makineyle gelen araç 707 beygir güç ve 873 Nm tork değerlerine sahip. Performans parametreleriyse bu canavarın 0’dan 100’e 3,5 saniyede çıkabileceğini ve maksimumda 289 km/s hıza erişebileceğine işaret ediyor. Bu temel donanımlarıyla 12 kilometre uzunluğundaki piste çıkan Grand Cherokee Trackhawk, ortalamada 257 km/s hızla buz üzerinde yol kat ederken cihazların kaydettiği en yükse değer 280 km/s olarak rakamlara yansıyor. Bu da buz üzerinde yeni bir SUV şampiyonu var demek. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri bu heyecanın videosuyla baş başa bırakalım.