reklamı kapat

POPÜLER

Dünya rekoru içerir; Tesla Model X P100D geçtiğimiz yılın en hızlı SUV’u Jeep Grand Cherokee’ye karşı [Video]

Sınıfının en önemli modellerinden ikisini karşı karşıya getiren bu performans kapışmasında, izleyiciler bir dünya rekoruna da şahit oldu.

Elektrikli otomobillerle birlikte altın yıllarından birisi geride bırakan SUV sınıfı, 2017 içerisinde “Dünyanın en hızlısı” rozetiyle iki önemli canavara şahit oldu. Bunlardan ilkiyle nisan ayı içerisinde tanıştık. Bu, süperşarj destekli 6.2 litre litre V8 Hellcat motoruyla 707 beygir güç ve 874 Nm tork değerlerine sahip olan Grand Cherokee Trackhawk‘tan başkası değil elbette. 0’dan 100’e sadece 3,5 saniyede erişebilen, maksimumda ise 290 km/s‘lik hızlara çıkabilen model, bu sınıftaki çıtayı iki basamak yükseltmişti. 2017’nin son ayı içerisinde ise 650 beygir güç ve 850 Nm tork değerleriyle saatte 305 km/s hıza erişebilen Lamborgihini Urus, hız konusunda en üst noktaya adı yazılan yeni SUV oldu. Bugün ise Bu canavarlardan Grand Cherokee Trackhawk için bir baş belasıyla yüzleşme zamanı; Tesla Model X!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Denemelerin mutlak hakimi

Aslında böylesine kapışmalarda kağıt üzerinden ziyade asfalt üzerinde gerçekleştirilen mücadeleye geçmek en doğrusu. Biz de bu yüzden sözü fazla uzatmadan sizleri video ile baş başa bırakmak istiyoruz. Geçtiğimiz süreçte de benzer projelerini sizlerle paylaştığımız DragTimes isimli Youtube kanalı üzerinden gerçekleştirilen bu mücadelenin karşı köşesindeki Model X P100D’nin 588 beygir güce ve 1.247 Nm torka sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu arada yarışta elde edilen dereceyle Model X’in yeni bir zaman rekoru kırdığını da belirtmeden geçmeyelim.