reklamı kapat

POPÜLER

Geri geri giderek 210 km/s hız; elektrikli Audi RS3 dünya rekoru kırdı [Video]

Almanya’da geliştirilen elektrikli Audi RS3 projesi, asfalta çıkmasıyla birlikte adından söz ettirmeye rekor üzerinden başladı.

İçten yanmalı motorlara sahip popüler pek çok otomobilin, elektrik motoruyla donatıldığına şahit olduğumuz zamanlar oldu. Klasik nitelik taşıyan modeller içi “kurtuluş” niteliğinde olacağına dair fikirlerin ortaya atıldığı bu dönüşümlerin beraberinde getirdikleri performans rakamları da en az kendileri kadar ilgi çekmeyi başarıyor. Bahsetmeye çalıştığımız bu projelerden birisinin önemli örneklerinden birisiyle geride bıraktığımız mayıs ayı içerisinde karşılaşmıştık. Sıkı LOG takipçilerinin anımsayabileceği bu projenin merkezinde Audi RS3 gibi önemli bir ismin yer alması var olan ilginin artmasına da yardımcı olmuştu. Almanya merkezli bir mühendislik firması olan Schaeffler tarafından elektrikli formula teknolojisiyle donatılan RS3, o günden itibaren 1.196 beygir güç ve 1.280 Nm tork gibi değerlerle asfalta indi. Şu sıralar ise bu canavarın adını, yeteneklerini gösterdiği videolar üzerinden duymaya başladık.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche’ye karşı yarıştı

Geçtiğimi günlerde Lamborghini Huracan ve Porsche 911 GT2 RS gibi önemli isimlerin karşısına çıkan ve başarılı sonuçlar elde eden otomobil, bu kez işi bambaşka bir noktaya taşımış durumda. İlk gördüğünüzde, gözlerinizi ovuşturup tekrar bakma ihtiyacı hissedebileceğiniz bu denemenin merkezinde geri geriye gitmek gibi fantastik bir düşünce var. Her tekerleğine bir adet elektrik motoru konumlandırılan Schaeffler 4ePerformance, geri viteste eriştiği saatte 210 km/s‘lik hız değeriyle bir dünya rekorunu da müjdeliyordu aslında. Bir önceki rekor olan 162,7 km/s’i katlayarak erişilen bu değerin normal koşullarda seyreden bir Porsche’ye karşı elde edilmesi de, işin bir diğer fantastik yanı. Sözü fazla uzatmadan sizleri bu keyifli video ile baş başa bırakıyoruz.

Video