reklamı kapat

POPÜLER

Google
Google

Google’dan kullanıcıları memnun edecek “otomatik silme” özelliği

İnternet devi Google, bugün gerçekten güzel bir özelliğin tanıtımını yaptı. Artık önemli verilerin otomatik olarak silinmesi sağlanabilecek.

Google tarafından yeni eklenen “Otomatik Silme” kontrolleri sayesinde kullanıcılar Konum Geçmişi ile Web ve Uygulama Etkinliği gibi etkinlik verilerinin belirledikleri bir süre sonunda otomatik olarak silinmesi için gerekli düzenlemeyi kolayca yapabilecek. Google’dan konu hakkında yapılan resmi açıklama şu şekilde: “İster en son haberlere ister en hızlı sürüş rotasına bakıyor olsun, Google olarak ürünlerimizin herkese yardımcı olmasını amaçlıyoruz. Konum Geçmişi veya Web ve Uygulama Etkinliği ayarlarını açık konuma getirdiğinizde, bu veriler Google ürünlerinin sizin için daha kullanışlı olmasını sağlayabiliyor. Örneğin hoşunuza gidecek bir restoran önermek veya bir önceki aramada kaldığınız yerden devam etmek gibi… Verilerinizi özel ve güvenli şekilde tutmak için çalışırken, sizlerden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda verilerinizi yönetmeniz ve silmeniz için daha kolay yöntemler sunmamız gerektiği sonucuna vardık.

Google

Halihazırda Konum Geçmişi ve Web ve Uygulama Etkinliğinizi açma/kapama kontrollerine Google Hesap hizmeti üzerinden kolayca erişebiliyorsunuz ve dilerseniz verilerinizin tamamını veya bir bölümünü elle silebiliyorsunuz. Şimdi, bu seçeneklere ek olarak verilerinizi yönetmeyi daha da kolaylaştıran “otomatik-silme” kontrollerini duyuruyoruz. Sistem şöyle işliyor:

Etkinlik verilerinizi ne kadar süreyle tutmak istediğinize ilişkin -3 veya 18 gibi- bir zaman sınırı seçtikten sonra bu süreden daha eski olan her türlü veri otomatik olarak ve sürekli şekilde siliniyor. Söz konusu kontroller ilk olarak Konum Geçmişi ile Web ve Uygulama Etkinliği için geçerli olacak ve önümüzdeki haftalarda kapsamı genişleyecek.

Verilerinizi her zaman sizin için en uygun olacak şekilde yönetebilmeniz gerekiyor, biz de bunun gerçekleşmesi için size en iyi kontrol imkanını sağlama konusunda son derece kararlıyız.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, takip altyapısını kapatmanıza da imkan tanıyor

Google’ın internet verilerinizi takip etmesini direkt olarak bu sayfadan kolaylıkla durdurabilirsiniz. Burada YouTube’un arama geçmişinizi tutması dahi iptal edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni bulut temelli oyun servisi