reklamı kapat

POPÜLER

google

Önemli Google verilerinde “otomatik silme” dönemi

Google mayıs ayında kullanıcıların çevrim içi geçmişlerini otomatik silme özelliği seçeneği getireceğini duyurmuştu. Bu özellik tüm dünyada kullanıma sunuldu.

Google hesaplarımıza bağlı veriler ve konum bilgilerinin tamamı saklanıyor. Bazı kullanıcılar bilgilerin saklanmasından oldukça rahatsız. Bunun önüne geçmek isteyen Google, veri kontrolünün daha kolay sağlaması için yeni bir özellik kullanma sundu. Bu özellik sayesinde kişilerin belirledikleri sürede verilerinin otomatik olarak silinmesi sağlanıyor. Normalde kullanıcılar geçmişlerini silmek istedikleri zaman elle tek tek seçerek ya da belirli aralıklarla girerek tüm geçmişi sil gibi seçenekleri işaretleyerek silebiliyordu. Ancak yeni kullanıma sunulan bu özellik sayesinde kullanıcılar 3 ila 18 ay arasındaki sürelerden birini seçerek verilerinin otomatik silinmesini sağlıyor. Kullanıcıların veri yönetimlerini yapmasına imkan veren bu özellik sayesinde kullanıcı verilerinin üçüncü parti uygulamalar tarafından kullanılması da bir noktada engellenmesinin önü açılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
google
google

Google veri izleme yönetimi

Bu özelliği kullanmak için buraya tıklayarak etkinlik kontrolleri sayfasına ulaşmalısınız. Sonrasında verilerinizi otomatik olarak silme işlemini ayarlayabilirsiniz. Ancak kullanıcılar isterlerse hesaplarının verilerinin toplanmasını tamamen kapatma seçeneği de bulunuyor. Google’ın da belirttiği gibi eğer bu bilgilerin izlenmesi kapatılırsa bazı kullanım performanslarında düşüşler yaşanabiliyor. Web aramaları, haritalar ve benzer araçlar kullanıcı önerilerini kişiselleştirme söz konusu olduğunda, arama devinin bazı işlevlerini sınırlayacağı için verimliliğinin düşeceği söyleniyor.

İlginizi çekebilir

Geniş açı lenslerin en büyük sorunun ortadan kaldıran sistem