reklamı kapat

POPÜLER

“Dünyanın en lüks SUV” modelinin tarihsel evrimi: Range Rover [Video]

İngiliz üretici 1969’daki modelinden bu güne gelinen noktayı gözler önüne seren videosuyla bizlere nelerin değiştiğini gösteriyor.

Binek otomobil segmentinde kullanıcıların ağırlıklı olarak bir model veya markada “en” belirlemesi bazen zor olabiliyor. SUV ligindeyse bu işi kolaylaştıran birkaç başrol oyuncusu var. Hemen hemen her segmentte otomobil üreten küresel üreticilerin SUV modellerine nazaran, tüm tarihsel deneyimini ve ürün felsefesini bu segmente üzerine harcamış üreticiler bizdeki bu görüşün oluşmasındaki en büyük etken elbette. Bunlardan birisi de genel kullanıcılar için en iyiler arasında daima ilk iki de görmeye alışık olduğumuz Land/Range Rover ailesi.

İngiliz üretici çetin şartların üzerinden gelebilme kabiliyetine sahip araçlarla birlikte lüksün ortak noktada buluştuğu önemli bir genetiği günümüze yansıtıyor. 1969 yılından süre gelen bu gelenek üzerine yaşanan değişimlerin rahat görülebilmesi ve yapılan yenilikleri ve sektördeki ilklerini göstermek adına Land/Range ekibi özel bir video yayınladı. 1969 yılında markanın iki kapı coupe versiyonlu modeliyle başlayan videoda, markanın tasarımındaki karakteristik değişimlerle birlikte ilk alüminyum gövde, çekiş sistemi, boyutsal değişimler ve motor teknolojilerinin ne denli değiştiğini görebiliyoruz. Günümüzde Lamborghini ve Maserati gibi spor otomobil üreticilerinin de bu lige dahil olduğunu göz önünde de bulundurduğumuzda, Jeep ile birlikte liderliğe oynayan Land Rover ailesinin sınıfa getirdiği yeniliklerle referans oluşuna şahit olmaya devam edeceğiz. Haberimizin ilgili videosuna ana görselden ulaşabilirsiniz.