reklamı kapat

POPÜLER

Çin’li Land Rover klonu davayı kaybetti!

Çin’den gelen “taklit” otomobil markalarının en meşhuru Landwind, X7 modeli yüzünden Land Rover ile karşı karşıya kaldığı davayı kaybetti.

Çinli Jiangling firmasının otomobil markası Landwind, X7 ismini verdiği crossover modeli ile Land Rover’ın giriş seviyesi crossover’ı Evoque’u görsel olarak neredeyse bire bir taklit etmişti. Pekin Chaoyang Bölge Mahkemesi, yıllar süren davanın sonucunda orijinal Evoque’un beş adet kendine has tasarım detayını Landwind’in direkt olarak kopyaladığı kararına vardı. Verilen karar sonucunda Çinli üretici X7’nin üretimini ve satışını tamamen durduracak; İngiliz firmaya da tazminat ödeyecek.

Land Rover haklı bir zafer almış durumda

Jaguar Land Rover, verilen kararın otomotiv endüstrisinde bir ilk olduğunu belirtiyor. JLR Hukuk Departmanı Başkanı Keith Benjamin konuyla ilgili şunları kaydetti: “Pekin mahkemesinin kararını doğru buluyoruz. Bu karar Çin’e yaptığımız ve yapacağımız yatırımlarda kendimizi çok daha güvende hissetmemizi sağlayacak. Karar, hem müşterilerimizi yaşayabilecekleri çok çeşitli yanılgılara karşı koruyor hem de bizim gibi üreticilerin tasarım ve yeniliklere yaptığı yatırımları koruyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Landwind X7, 2015 Guangzhou Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. Land Rover Evoque’un üçte biri fiyata satılan X7, Çin’de kısa sürede başarılı bir satış grafiği yakalamıştı. Evoque’a önemli ölçüde benzeyen otomobile karşı İngiliz marka direnmeyi bırakmadı ve yaklaşık üç sene süren davanın sonucunda, tabiri caizse, adalet yerini buldu.

İlginizi Çekebilir