reklamı kapat

POPÜLER

Çinli üreticilerden şaşkınlık yaratan taklit otomobil modelleri [Galeri]

Hemen hemen her sektörde ürettiği taklit ürünlerle kötü bir şöhreti bulunan Çin pazarında, otomobillerde bu süreçten nasibini alıyor. Listede dünyaca ünlü markalar var.

Çin pazarı elektronikten tekstile, aksesuardan teknolojiye birçok segmentte ürettiği taklit ürünlerle kötü bir şöhrete sahip. Özellikle ülkemizde de böyle bir kötü şöhreti bulunan pazarfs dünyaca ünlü markaların ürünlerinin tasarımları üzerinden şekillenen ürünler çok daha ucuz fiyatlarla piyasaya sunuluyor. Bu pazarın aktif olduğu ve haberimizin başrolünde olan segmentse otomobil. Mercedes, Porsche, Volkswagen, Mini, Audi hatta Tesla’nın taklit modellerinin yer aldığı listemizde Çin merkezli üreticilerin şaşkınla karşılanacak projeleriyle karşılaşıyoruz. İşte bu taklit otomobillerden bazıları:

Landwind X7 – Range Rover Evoque

Range Rover’ın sportif crossover modeli Evoque’u, tasarım çizgileri ve jantlarıyla neredeyse birebir yansıtan Landwind X7, Land Rover ekibinin bile dikkatini çekmeyi başarmış. Araç 2014 yılında Çin pazarında satışa sunulmuş

Shuanghuan SCEO – BMW X5

Almanya’da yasaklanan bir otomobil olan SCEO, 2000’li yılların başındaki BMW X5 çizgilerini yansıtıyor.

CH Auto Lithia – Audi R8

Özellikle profildeki tasarım hatlarıyla karakteristik bir havası bulunan Audi R8’de bu süreçten kurtulamayanlar arasında. Lithia R8’in profil tasarımınına sahip.

Youxia Ranger X

Yeni olarak nitelendirebileceğimiz bir marka olan Tesla da radara giren markalar arasında. Ranger X, 5,6 saniyelik 0-100 ve 460 kilometrelik menziliyle tasarımı kadar teknik değerleriyle de ilgi çekmeyi başarıyor.

Yogomo S325 – Range Rover Evoque

Listemizdeki bir diğer Evoque takliti olan Yogomo S325, bir SUV modeli olmasa da içerisinde o segmentin ruhunu taşıdığına dair hiç şüphemiz yok.

Geely Merrie 300

Listenin en başarılı taklitlerin başında Geely’nin Merrie 300 modeli var. Mercedes C- Serisi’nin far yapısından ızgarasına, logo konumlandırmasından çizgilerine itina ile bezenmiş.

Zotye SR9 – Porsche Macan

Merrie 300’ün ardından en başarılı taklitlerde şüphesiz Zotye SR9 geliyor. Ön taraftaki logosunu kaldırdığımızda Macan’dan hiçbir farklı bulunmayan araçta 190 beygir güç üreten 2.0 litrelik motor görev yapıyor.


Weikerui V7 – Volkswagen e-Up

Volkswagen’in elektrikli versiyonuyla da kullanıcıların karşısına çıktığı e-Up, Weikerui V7’de Çin pasaportuyla karşımıza çıkıyor. Markanın logosu bile Volkswagen’ı andırıyor.

Lifan 320 – Mini

Tasarımıyla artık ikon hale gelen Mini de Çin pazarının hedefinde olan markalar arasında. İlk kez 2008 Beijing otomobil fuarında kullanıcıların karşısına çıkan Lifan 320’de 1.3 litre hacimli benzinli motor kullanılıyor.