reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın en prestijli portre fotoğrafçılığı yarışmasından sürpriz karar

Dünyanın en prestijli portre fotoğrafı yarışmalarından biri olan Taylor Wessing Fotografik Portre Ödülleri‘nde bir ilk gerçekleşti.

Londra’daki Ulusal Portre Galerisi’nde sergilenen Taylor Wessing Fotografik Portre Ödülleri, bu yılın kazananlarını açıkladı. 5.717 farklı portrenin yarıştığı prestijli yarışmada birinci 15 bin sterlinlik para ödülünün sahibi oldu. Birinciliği getiren portreyi çeken César Dezfuli, Libya açıklarında Akdeniz’de kurtarılan göçmenlerden birini fotoğraflıyor. Fotomuhabir olan Dezfuli’nin çektiği portre yansıttığı duygular sebebiyle çok güçlü bulunmuş.

3 bin sterlin değerindeki ikincilik ödülü ise Abbie Trayler-Smith‘in oluyor. Belgesel fotoğrafçılığıyla ilgilenen Abbie Trayler-Smith, Musul’daki savaştan kurtarılan bir kadını kadrajına oturtuyor.

Fotoğraf: César Dezfuli

Fotoğraf: Abbie Trayler-Smith

Fotoğraf: Maija Tammi

Android portresi

Oldukça güçlü iki fotoğrafın ardından gündeme oturan fotoğrafsa Maija Tammi‘nin çektiği oluyor. Çünkü Tammi’nin ödüllü fotoğrafı Taylor Wessing Fotografik Portre Ödülleri tarihinin ilk cansız portresi. Japon android Erica‘yı fotoğraflayan Tammi, aslında kurallara karşı gelmesine karşın fotoğrafı üçüncülükle ödüllendirilmiş. Yarışmanın kurallarına göre aslında “cansız” bir insanın portresi ile katılmak diskalifiye sebebi. Ancak jüri Tammi’nin fotoğrafını değerlendirirken, istisna yapmış. Bu durumda yarışmanın kurallarının güncellenmesi de olası. Jüri Tammi’nin fotoğrafını “insan evrimine provokatif bir yorum” şeklinde tanımlıyor. 2 bin sterlinlik üçüncülük ödülünü kazanmasının yanı sıra fotoğraf aynı zamanda 5 bin sterlin değerindeki John Kobal New Work Ödülü’nün de sahibi oldu. Ödül kazanan fotoğraflarla ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.