reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk dikeyde kalkış yapabilen elektrikli uçan arabasının test uçuşu [Video]

Lilium Aviation şirketi tarafından ilk başarılı test uçuşusu gerçekleştirilen araçlar planlanan uygun fiyat değerleriyle oldukça ulaşılabilir gözüküyor.

Uçan otomobil projeleriyle ilgili bu zamana kadar pek çok prototip model karşımıza çıktı. Özellikle son iki üç yıl içerisinde daha sıkça başlayan projelerle birlikte artık gökyüzünde bu projeleri yakın zamanda göreceğimize dair düşüncelerimiz de şekilleniyor. Airbus gibi bir üreticiyi de harekete geçiren bu sınıfta Almanya merkezli üretici Lilium Aviation geçtiğimiz dönemde ilk detaylarını paylaştığı projesinin test uçuşunu gerçekleştirerek dünyada bir ilke imza attı. Dünyanın ilk elektrikli VTOL (vertical take-off and landing) –dikeyde kalkış ve iniş yapabilme– projesinin testini gerçekleştiren marka altyapı olarak da oldukça başarılı işler ortaya koyacak gibi gözüküyor.


Test sürecine geçilen tamamen elektrikli ilk model olan projede sürüşler şimdilik iki kişilik versiyonla gerçekleştiriliyor. 10 metre açıklığında kanat uzunluğuna sahip olan araçta 36 ayrı jet motoru konumlandırılıyor. Üzerinde 12 adet aktif yapılı bölümleri bulunan kanatlar kalkışta ve inişte jetin en pürüzsüz şekilde seyahati tamamlasına yardımcı oluyor. Modeli özel kılan önemli detaylardan birisi de test aşamasının uzaktan kontrol yöntemiyle yapılmış olması. Marka yetkililerinin buna rağmen resmi uçuşlarda bir pilotun jet içerinde olacağının da altını çiziyor.


Gelelim test aracının özelliklerine. Lilium ekibinin iddiasına göre jette kullanılacak olan bataryalar drone tabanlı hava araçlarından yüzde 90 oranda daha başarılı. Bu bataryalarıyla aracın 300 kilometre civarında menzil sunduğunu belirten geliştirme ekibi maksimum sürat değeriniyse yaklaşık 295 km/s olarak ifade ediyor. Resmi uçuşların başlamasıyla birlikte toplamda 5 kişiye kadar yolcu taşıyacak modellerle hizmet vermeyi planlayan ekip kullanıcıların rezervasyon işlemini kolay yapması adına Uber’e benzer bir uygulamayı da kullanıma sunacak. 1 saatlik uçuk ücreti yaklaşık 60 dolar olması beklenen araçlar özellikle trafik sorunu olan metropollerde gerçekten ciddi bir çözüm olacak gibi gözüküyor.

VİDEO
https://youtu.be/ohig71bwRUE