reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk gemi tüneli projesi için geri sayım başladı [Video]

27 Mart 2017

Geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen proje hayata geçmek konusunda sadece karar aşamasına kalmış durumda. İşte hayata geçirilmesi planlanan projenin son detayları.

Stad Yarımadası, doğal gaz ve petrolden sonra Norveç’in en büyük ekonomik faaliyet alanı olan deniz taşımacığılının yoğun olduğu bölgede bulunuyor. Norveç deniziyle Kuzey denizinin buluştuğu nokta olan bu yer, aktif faaliyetleriyle birlikte suda yaşanan akıntılardan ötürü bölgenin en tehlikeli sahil şeridi olarak kabul ediliyor. Bölgede görev yapan denizcilerin hayatını tehlikeye atan bu durumla ilgili harekete geçen yetkililer maliyeti 272 milyon dolar olarak tahmin edilen gemi tüneli projesini hayata geçirmek istiyor.


Toplam uzunluğu 1,5 kilometrenin üzerinde, genişliğiyse 36 metre olarak açılanan gemi tüneli projesi için Norveç yönetiminin verdiği destek 118 milyon dolar civarında. Yerel yönetimin 2014 ile 2023 yıllarını kapsayan ulusal taşıma planı kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan tünel için 7,5 milyon tonluk kayanın bölgeden taşınması gerektiği ifade ediliyor. Kuzey Selje ile güney Moldefjord kentlerini birbirlerine bağlayarak güvenli bir hat işlevini üstelenecek olan tünel projesinde aynı zamanda yayaların ve araçların da geçişi sağlanıyor. Projenin hayata geçmesi için çalışmalar devam ederken ülkenin turizm endüstrisi, turist çekme açısından katkı sağlayacağını düşünerek şimdiden destek vermeye başladığı da gelen bilgiler arasında. Kimilerince absürt kimilerinde gerekli görülen projenin karar aşaması önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

VİDEO

YORUMLAR