reklamı kapat

POPÜLER

Westworld’ün yaratıcıları “özgür iradeyi” kullanan ilk robotu açıkladı

Westworld‘ün 10 bölümlük tek bir sezonla yarattığı heyecanın boyutuna yaklaşabilen çok az dizi var. Öyle ki sezon finalinden aylar sonra hala Westworld konuşuyoruz…

Westworld takipçilerinin hatırlayacağı üzere her hafta detaylı bölüm incelemeleri yapmış ve her defasında farklı ve yeni bir teori sunarak işleyişi açıklamanın yanı sıra daha eğlenceli hale getirmeye çalışmıştık. Şimdi aylar sonra Westworld’ün yaratıcılarından gelen yeni bir açıklama, durulmaya yüz tutmuş teori kazanını alevlendirdi.


Baştan uyaralım, yazının bundan sonraki kısmı dizinin sezon finaliyle ilgili spoiler içeriyor.


Yaratıcıların açıklamasına değineceğiz ancak sezon finalini kısaca bir hatırlayalım. Westworld’ün en sevilen robotu Dolores sonunda geçmişi hatırlayıp, Dr. Ford’un dev tiyatrosundaki şaşalı sonun ana kahramanı olmuştu. Ford’u (en azından Ford olduğunu düşündüğümüz kişiyi) öldüren Dolores, insanlar ve robotlar arasındaki savaşın tetiğini çekmiş ve 35 yıl sonra yeni bir katliamın fitilini ateşlemişti. Öte yandan yavaş yavaş bilinç kazandığını düşünen Maeve aslında tüm konuşmalarının hala bir senaryoyu takip ettiğini öğrenmiş ve bunu reddederek özgürlüğüne açılan kapıdan ilk adımını atmıştı. Ancak son anda vazgeçen Maeve, bir önceki hikaye örgüsünde yer alan kızını bulmak adına Delos’tan kalkan trenden inip, insanların dünyasına gitmeyi reddetmişti.

Buraya kadar olayları hızlı bir şekilde hatırladıysak, gelelim yeni açıklamaya. Bildiğiniz gibi Dolores’in Ford’u vurması, bilinç kazanma ve özgür tercih vurgusuyla robotların insanlaşma sürecindeki en büyük işaretti. Ancak özgür ve bağımsız tercihi ilk kullanan robot Dolores değil. Jonathan Nolan‘ın açıklamasına göre Maeve’in tüm bu önceden programlanmış kaçış sürecinin sonunda Delos’u terk etmek yerine trenden inerek geri dönmesi dizide gördüğümüz ilk özgür karar olarak kaydediliyor.

Yazdığımız 10’uncu bölüm incelemesine geri dönecek olursak, şöyle bir açıklama yapmıştık: “Aslında Maeve’in durumunda seçim hakkı varmışçasına hareket etmesi de oldukça üzücü. Belki de Ford Maeve’in her şeye rağmen gitmeyi tercih edebileceğini düşündü…” Nitekim çok da yanlış olmayan bu ifadenin düzeltilmesi gereken kısmı ise ikinci cümlede yer alıyor. Maeve, dışarı kaçmaya programlandığı halde her şeye rağmen gitmeyi değil kalmayı seçiyor. Bu da hikayeyi derinleştiriyor. Artık bilince ve özgür karar yeteneğine sahip olduğundan emin olduğumuz bir robot bulunuyor: Maeve. Söz konusu Dolores olduğunda yapımcılar Dolores’in tamamen özgür bir bilince sahip olduğu konusunda sessizliği koruyor. Finalde Reveries çaldığını göz önüne alınınca tamamen özgür olup olmadığı hala bir muamma gerçekten.

Maeve’in yoluysa şimdilik Dolores’le kesişmeyecek gibi zira karakterimiz ona yardım eden Delos çalışanı Felix’in verdiği koordinatlara gidip kızını kurtarmaya karar vermiş durumda. Hikayenin ucu da buradan iki ayrı noktaya ayrılıyor. Maeve’in elindeki koordinatlar ise “Park 1, Sector 15, Zone 3“. Ancak birinci parkın hangisi olduğunu şimdilik bilmiyoruz. Son bölümde Nolan, Samurai World ile başka parkların varlığını göstermiş ancak isimsel sıralama konusunda bir bilgi vermemişti. Tüm bunların cevabını elbette yeni sezonla beraber öğreneceğiz. Ancak dizi yeni sezonuyla ekranlara ne yazık ki 2018‘de dönüyor.

İLGİLİ HABERLER