reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolu, ürettiği enerjiyle beklentileri aştı

Yaklaşık 6 ay önce kullanıma açılan dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolunda işler beklendiğinden çok daha iyi gidiyor. Çalışma öncesinde uzmanların toplanacak güneş enerjisi miktarıyla ilgili yaptıkları tahminler çoktan aşıldı bile.

Hollanda’da 70 metrelik alana yapılan ve toplam maliyeti 3.75 milyon dolar olan bisiklet yolu, açıklanan rakamlara göre 6 aylık süre içerisinde 3.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirilmiş. Bu rakam tek kişinin yaşadığı bir evin 1 yıllık elektrik ihtiyacına denk geliyor. Bu kadar kısa süre içerisinde bu rakama ulaşılmış olmasının büyük bir adım olduğu ifade ediliyor.

Verimlilik anlamında oldukça iyi işler başaran güneş enerjili yolun maliyet olarak şirketin yüzünü pek güldürmediğini de söylemek gerek. Zorlu hava koşulları nedeniyle zarar görebilen yolun bakım masrafları epey yüksek oluyor. Zaten maliyeti yüksek olan yol için bir de bakım masrafları eklenince bu tür yolların yaygınlaşmasının önüne büyük bir engel çıkmış oluyor. Buna rağmen umudunu yitirmeyen Solar Roadways firması, ileride devlete ait diğer yolları da benzer bir teknolojiyle donatmayı hedefliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolu, ürettiği enerjiyle beklentileri aştı” için bir cevap

  1. Emrah Küçükali dedi ki:

    Tek kişinin yaşadığı bir evin yıllık elektrik maliyeti 3.75 milyon dolar olması ne umut verici pehhh, bakım maliyetini hesaba koymadık bile. Hala emekle döneminde umut vermiyor malesef