reklamı kapat

POPÜLER

Dünyanın ilk Helio X30 işlemcili telefonu performansta sınırları zorluyor

Çinli üreticiler başarılı telefonlarla akıllı telefon piyasasında dengeleri değiştirmeyi sürdürüyor. Geçen CES fuarında “MediaTek Helio X30” işlemciye sahip ilk akıllı telefon olarak lanse edilen ancak detayları açıklanmayan cihazın teknik özellikleri gün yüzüne çıktı.

Advertisement

Geçen yıl piyasaya sürülen Helio X20’li Vernee Apollo’nun yeni versiyonu olan Apollo 2’nin teknik özellikleri teknoloji devlerinin amiral gemisi modellerine taş çıkartacak özellikleri bünyesinde barındırıyor. 10 çekirdekli Helio X30 ile performans konusunda beklentileri fazlasıyla vermesi beklenen cihazın bir diğer dikkat çeken özelliği ise RAM’i. Belirtilenlere göre cihazda 8 GB RAM bulunuyor. Bu yüksek RAM kapasitesi sayesinde uygulamalar arasında geçiş yaparken ve yeni uygulamalar açarken çok hızlı şekilde çalışabilen cihaz, oyunlar gibi sisteme yük bindiren uygulamalarda da kendisini gösteriyor.


Belirtilenlere göre cihazda iki farklı RAM ve depolama seçeneği bulunuyor. 64 GB versiyonda 6 GB RAM’e yer verilirken 8 GB RAM’li üst düzey versiyonda ise 128 GB depolama alanı sunuluyor. 10 nanometre mimariye sahip çipsetin grafik işlemcisinin IMG 7XTP-Mt4 model numarasına sahip olduğu ve 820 mHZ hızında çalıştığı ifade ediliyor. Telefonun diğer teknik özellikleri hakkında ise henüz herhangi bir bilgi gün ışığına çıkmış değil. Özellikleriyle adından söz ettireceğe benzeyen cihazın detaylarını öğrenmemiz için MWC 2017 fuarını beklememiz gerekiyor.