reklamı kapat

POPÜLER

Android

Düşük seviye Android cihazlara yönelik korkutan açıklama

Düşük seviye özelliklere sahip uygun fiyatlı Android telefon modellerine yönelik korkutan bir araştırma ve sonuçları açıklandı.

Uygun fiyatlı birçok düşük seviye özellikler taşıyan Android akıllı telefon modeli satılıyor. Özellikle Çin merkezli şirketlerden her yıl bu seviyeye yüzlerce yeni seçenek dahil ediliyor. Bu telefonların çoğunu ön yüklü birçok uygulama / oyun ile dolduran firmalar, bu sayede düşük fiyatlı cihazlardan yapılan sponsorluk anlaşmalarıyla biraz daha fazla kar etmeye çalışıyor. İşte bu uygulamalar ortaya çıktığı kadarıyla çok ciddi bir güvenlik riski oluşturuyor. Kryptowire tarafından yayımlanan raporda 29 farklı firmanın giriş seviyesi Android cihazının incelendiği aktarılıyor. İnceleme sonucunda bulunduğu kadarıyla bu telefonlara ön yüklü olarak gelen en az 146 uygulama zararlı bazı özellikler taşıyor. Bazı uygulamaların bazılarının mikrofon üstünden ortam dinlemesi yaptığı dahi söyleniyor. Kullanıcıya haber vermeden izinleri değiştiren ve üretici firmaya “gizli birçok veri” gönderen uygulamalar, adeta tehlike saçıyor. Bu arada olay sadece uygulamalarda da bitmiyor. Firmaların özel “firmware / yazılım” sistemlerinde de açıkların tespit edildiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android ekosistemine yönelik tehlikeler bitmiyor

Hatırlarsınız en son TrendMicro, Android işletim sisteminin merkezi olan Play Store’da yeni zararlı uygulamalar bulmuştu. Toplam 3 milyondan fazla cihazı yüklendiği aktarılan bu uygulamaların cihazınıa yerleşerek gizli reklam gösterimi gerçekleştirdiği aktarıldı. “Adware” olarak isimlendirilen 49 zararlı uygulama, sizin üstünüzden para kazanırken cihazının pil ömrünü ve performansını azaltıyor. Aynı zamanda gizli reklam tıklama ve izinsiz abonelik alma gibi can sıkıcı durumlarda da bulunan uygulamaların, şu an Google tarafından Play Store’dan silindiği aktarılıyor. Uygulamalar burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Motorola’nın dikkat çeken yeni Razr modeli

İLGİLİ HABERLER