reklamı kapat

POPÜLER

Duyma zorluğu çekenlere özel kapı zili teknolojisi

20 Mart 2017

İşitme engelli veya kısmi duyma kaybına sahip olanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan birçok teknoloji kullanıma sunuluyor. Şimdi de karşımıza duyma zorluğu çekenlere özel olarak tasarlanan kapı zili teknolojisi çıkıyor.

Hatırlarsanız yakın zamanda duyma kaybına savaş açan iPhone kılıfını sizlere tanıtmıştık. Bu farklı telefon kılıfında ses kulak zarını pas geçiyor ve kemik üzerinden iletiliyordu. Bu sayede duyma engelli dahi olsanız telefon kullanabiliyordunuz. Light Bell isimli yeni kapı zili sistemi de yine işitme problemi yaşayanların hayatını kolaylaştırma amacıyla yola çıkıyor. Duyma konusunda sıkıntı yaşayanların kapı zilinin çaldığından daha doğrusu kapıda birinin olduğundan haberdar olmasına olanak sağlıyor.

Light Bell isimli bu sistemi satın aldığınızda paketin içinden normal kapı zillerinin aksine bir de özel olarak tasarlanmış ampüller çıkıyor. Bu özel zilin monte edilmesinin ardından evdeki lambaların ampülleri de değiştiriliyor. İşitme engellilere özel olarak geliştirilen sistem sayesinde misafiriniz zile bastığı zaman alıştığımız zil sesini duymuyorsunuz. Bluetooth bağlantısına sahip ampüllerin yanlarında kapı ziline özel bir alan bulunuyor. Kapıda biri olduğu zaman renkten renge bürünerek ev sahibini kapıdaki misafir için uyarıyor. Ian Bok tarafından tasarlanan bu sistem her türlü evde kullanılabilir olmasıyla dikkat çekiyor.

YORUMLAR