reklamı kapat

POPÜLER

Pokemon Yellow’u Apple Watch’ta çalıştırdılar

Pokemon Go saman alevi gibi bir anda parlayıp hızlıca sönmüş durumda fakat eski Pokemon oyunları halen efsane statüsünü korumaya devam ediyor. Sevilen Pokemon oyunlarından biri olan Pokemon Yellow’u Apple Watch’ta çalıştırmayı başardılar. 

Giovanni ismi verilen bir emülatör sayesinde Pokemon Yellow’u Apple Watch’ta oynamak mümkün oluyor. Tesadüfi bir şekilde Giovanni’nin aynı zamanda Pokemon’daki Roket Takımı’nın lideri olması da ilginç bir detay. Game Boy Color emülatöründe çalıştırılan oyunu Apple Watch’a uyarlamanın pek de kolay olmadığı belirtiliyor. Oyunun oynanabilmesi için sanal tuşların alt kısma alındığı emülatörde karakteri kontrol etmek zorlu olabiliyor. Karakterin gideceği yönü ayarlamak için ekranın yanlarına dokunulması gerekiyor. Etkileşime geçmek ve ayarlara girebilmek içinse ekranın alt kısmında yer alan tuşlar kullanılıyor. Ekran küçük olduğu için zaten oyunu görebilmek zorken bir de ekranın altına tuşlar eklenince oyunu oynamak neredeyse imkansız hale geliyor.

Oynanışın zorluğunu bir kenara bırakırsak Apple Watch üzerinde Pokemon oyunu çalıştırılmasının önemli bir başarı olduğunu belirtmek gerekiyor. Şimdilik prototip aşamasında olan projenin gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği henüz bilinmiyor. Oyunu Apple Watch’a uyarlayan O’Flaherty-Chan de emülatörü yayınlama konusunda kararsız olduğunu ifade ediyor. Projenin sonucunun nasıl olacağını zaman gösterecek.