reklamı kapat

POPÜLER

E-Mürekkep ekranlı yeni nesil tablet; Huawei MatePad Paper incelemesi

Huawei MatePad Paper

HUAWEI MATEPAD PAPER YETENEKLERİ

Güzel bir arka plan arayüzüyle gelen tablette Huawei’nin mobil cihazlarında tercih ettiği HarmonyOS 2 yer alıyor. Akıllı telefonlardan alışık olduğumuz bu sistem tabletin siyah/beyaz renkli ekranı için uyarlanmış durumda. Tablet açıldığında arayüzün sol tarafında Başlangıç, Notlar, Kitaplık, Kitaplık Mağazası ve Uygulamalar bulunuyor. Başlangıç sekmesine tıklandığında daha önceden planlanmış randevulara, notlara, e-posta gelen kutusuna ve Huawei Kitap’a hızlı erişim imkanı sunuluyor. Notlar kısmına girildiğinde hızlı bir şekilde not oluşturulabiliyor. Tabletin sağ üst tarafında yer alan ”+” ikonuna basıldığında çizgili, kareli, okuma notları ve daha bir çok şablon tipi seçilebiliyor. Bu şablon tipini belirledikten sonra tablette dolma kalem, tükenmez kalem, kurşun kalem ve işaret kalemi olmak üzere dört farklı kalem tipi kullanılabiliyor. Kalemlerin rengi siyah, gri ve beyaz o larak belirlenebiliyor. Pek tabii uçların boyutlarını da ayarlamak mümkün. Kalemde silgiye geçmek ise oldukça kolay.

Kaleme iki kez dokunarak silme işlemi yapılabiliyor. Böyle bir özelliğin yer alması açıkcası bizi mutlu etti. Kitaplık sekmesinde daha önceden satın alınan veya tablete yüklenen kitaplar çıkıyor. Kitaplık mağazasında ise çok sayıda e-kitap yer alıyor. E-kitap dışında sesli kitaplara da buradan ulaşılabiliyor. Türkçe dil destekli sesli kitaplar ne yazik ki uygulama mağazasında mevcut değil. E-kitapların fiyatları ise 9,78 TL ile 176,05 TL arasında değişiklik gösteriyor. Uygulama mağazasında farklı türlerde e-kitaplar yer alsa da bu kitaplara yenilerinin eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tabletin depolama kapasitesi 64 GB olsa da MatePad Paper yaklaşık 46 GB boş alanla geliyor. E-kitapların boyutlarının ufak olduğunu göz önüne alırsak bu depolama alanı yeterli görünüyor. İnternetten indirilen e-pub veya PDF formatındaki dosyaları MatePad Paper’da açmak mümkün. Bunun için bu formattaki dosyaları e-posta yoluyla gönderip tablet üzerinden açmak mümkün. Tableti bilgisayara bağlayarak da e-pub veya PDF formatındaki makaleler MatePad Paper da okunabiliyor.

MatePad Paper’da uygulamalar sekmesine tıklandığında AppGallery, Tarayıcı, Dosyalar, Cloud, Ses Kaydedici ve Hesap Makinesi gibi uygulamalar yüklü geliyor. AppGallery üzerinden Storytel, WPS Office ve Bundle gibi uygulamalar yüklenebiliyor. Uygulama mağazasında şu anda toplam 8 adet uygulama yer alıyor. Bu uygulama sayısının önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Cihazda Tarayıcı desteği olduğu için internet sayfaları da siyah/beyaz renkte ziyaret edilebiliyor. Tablette hoparlör desteği de olduğu için YouTube üzerinden videolar da izlenebliyor.